Zaimoviçileri Tanıyalım » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Nevesinje Katliamı

Boşnak Tarihi

Zaimoviçileri Tanıyalım

Bu haber 01 Nisan 2018 - 16:17 'de eklendi ve 98 views kez görüntülendi.

Hazırlayan : Eldina SELİMOVİÇ-BOŞNAK MEDYA BOSNA HERSEK TEMSİLCİSİ

Zaimovićiler…

Türkler Bosnaya geldikten sonra Altomanovićler İslamı kabul ettiler. Aynı şekilde Cvjetko Altomanović den de üç aile İslamı kabul etti.
1. Tuzla-paşe (Tuzlići)
2. Muratbegovići
3. Zaimovići.

Sultan fermanıyle Zaimovićiler Posavina da büyük yurdu ve beylik (begovsku) başlığı alıyorlar. Tahminlere göre, Zaimovići bu yurda 1550-1560 yıllar arasında geldiler .Çünkü Zovik’de kule 1563 yılda yapıldı. O yurt aslında en büyük konutanlara,seferden sonra, ödül olarak bağışlıyordu.

19. yüzyılda bey aile üyeleri, Tuzla, Brčko ve diğer illere yerleşmeye başladılar. Zovik’ten gelen Zaimovićler için “Zovičani” deniliyordu. Zaimović soydan gelen bazı beyler, Bosna’nın kültür, politik ve ticaret alanlarında  gelişmesinde büyük etkisi vardı. Özellikle Emin bey oğlu Şemsi bey.

Şemsi Bey’in Bosnanın Kuzeydoğusunda Zaimovićilere ait büyük arazi mülkiyeti vardı.Bu mülkiyet en çok da Bijeljina ve Brčko da bulunuyordu.
Bu şekilde  Şemsi bey, Emin bey, Mehmed bey, Zaim bey, Eşrefa ve Džemila hanımlar toplam 8.5 milyon dönum toprağa sahip oldular. Bu topraklar Zovik, Mrtvice, Palanka, Rahici Gornji, Brezovo Polje, Vršani, Kožjak ve Dragunj’da bulunuyordu. 1878. Yılında bey ailesi toprağı elinden kaybolmaya başladı ve 1918 yılında komunist sistemin gelmesiyle toprakları elinden tamamen kaybettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok