Yunanistan'da Tarihi Beyazıt Camisinde Yangın » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Yunanistan’da Tarihi Beyazıt Camisinde Yangın

Bu haber 22 Mart 2017 - 13:17 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Yunanistan’da Türkiye sınırına yakın Evros şehrinin Dimetoka bölgesindeki Osmanlı Tarihi’nin en önemli yapılarından biri olan Beyazıt Camisinde yangın çıktı.

Yunanistan’da Dimetoka kentinde ki Beyazıt Cami’inde sabah saatlerine kadar süren yangında büyük hasar meydana geldi. İlk değerlendirmelere göre, yangın, elektrik kontağı ya da yapılan restorasyon çalışmaları sebebi ile çıktı.

Yunan itfaiyesine ait 20 araç yangını söndürmeye çalıştı. Salı günü de camide yapılan çalışmalar esnasında kaynaktan çıkan kıvılcımlar sebebi ile ufak çaplı bir yangın çıkmış ve hemen söndürülmüştü.

Beyazıt Cami, 14. yüzyılın sonlarına doğru Beyazıt’ın emriyle inşa edilmeye başlanıp ve Sultan I. Mehmet tarafından 1420 yılında caminin inşası tamamlandı. Aynı yılın Mart ayında caminin ana girişindeki levhada da belirtildiği gibi, Beyazıt’ın oğlu Sultan Mehmet caminin açılışını gerçekleştirdi. Neredeyse 1 dönümlük alana yayılan tarihi cami, kare şeklinde bir ibadet alanından ve 22 metrelik bir minareden oluşmaktadır.

1970 yılında yaşanan afet sonrasında, görkemli minarenin bir bölümü yıkıldı. Kültür Bakanlığının yapmış olduğu incelemeler sonucunda, tarihî camide çatlak, boşluk ve küf oluştuğu tespit edilirken, bunların caminin depremlerden aldığı hasar, çevre etkileri ve caminin inşasında kullanılan malzemelerin eskimesi gibi nedenlerden kaynaklandığı belirtildi.

Son yıllarda ise Yunan Kültür Bakanlığı 4 milyon Avroluk bir proje ile caminin restorasyon çalışmalarına başlamıştı.

Kaynak:Ogunhaber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok