Yugoslavya'nın En Uzun Süreli Reis'ül Uleması » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Yugoslavya’nın En Uzun Süreli Reis’ül Uleması

Bu biyografi 19 Ocak 2017 - 0:57 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamzıç Boşnak Medya

Kemiyet :Arapça’da ölçülebilen, azalıp çoğalabilen büyüklük, nicelik; klasik felsefe ve mantıkta anlamında.

1908-1975 -Yugoslavya Diyanet İşleri başkanı olan ve en uzun süre kalan Kemura-Süleyman’ı ölümünün 42. yılında ve 19 Ocak’ta dualarla kendisini anmaktayız.

Kemura-Süleyman Saraybosna’da doğdu.Babası Saraybosna’da Kemura ailesinden Hacı İbrâhim Ağa’dır. İlkokuldan sonra 1918-1922 yılları arasında Saraybosna Rüşdiyesi’nde okudu. Ardından 1925’e kadar Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde öğrenim gördü ve aynı yıl girdiği Şeriat Kadılık Okulu’ndan 1930’da mezun oldu.

Foča ve Konjic kasabalarında kadı olarak bir süre görev yaptıktan sonra Mostar Müftülüğü sekreterliğine getirildi. Bu arada Mostar Lisesi’nde ve Öğretmen Okulu’nda din bilgisi hocası olarak çalıştı. Bölge müftülükleri den sonra Kemura bir süre Saraybosna’daki Ulemâ Meclisi’nde Din Eğitimi Daire başkanı, ardından Ulemâ Meclisi’ne bağlı Vakıflar Müdürlüğü’nde önce Din Eğitimi Daire başkanlığı, sonra da Vakıflar Genel müdürlüğü görevli olarak çalıştı. 1949 yılına kadar bu görevde kaldı.

1949’da Gazi Hüsrev Bey Medresesi’ne müdür olup burada İslâm tarihi dersleri verdi. Ayrıca 1950’de kurulan Yugoslavya Din Görevlileri Birliği’nin sekreterliğine seçildi. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Glasnik VIS dergisinin başyazarlığı görevine de getirildi ve bu görevi 1957’ye kadar devam etti.

Diyanet İşleri Başkanı İbrâhim Efendi Fejić’in emekliye ayrılması üzerine 15 Kasım 1957 tarihinde Yugoslavya Diyanet İşleri Meclis-i Âlîsi (Vrhovni Sabor IVZ) tarafından Yugoslavya (FNRJ) Diyanet İşleri başkanlığına (reîsülulemâ) seçildi. Ölümüne kadar görevini sürdüren Kemura, Yugoslavya Diyanet İşleri Başkanlığı makamında en uzun süre kalan kişidir.

Kemura-Süleyman  19 Ocak 1975  tarihinde vefat edince Gazi Hüsrev Bey Camii avlusundaki hazîrede defnedildi.

Ölümünden sonra Glasnik VIS dergisinin bir sayısı (Mart-Nisan 1975) onun hayatı, kişiliği ve Yugoslavya Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki faaliyetlerine ayrılmıştır.

II. Dünya Savaşı’nın ardından Tito hükümeti kurulmuş ardından Yugoslavya Diyanet İşleri Başkanlığı çok zor bir döneme girmişti. Vakıf mallarına devlet tarafından el konulmuş, sıbyan mektepleri kapatılmış, camilerin büyük bir kısmı tahrip edilmişti. Radikal bir ateizmin hâkim olduğu bu dönemde din adamlarının büyük bir kısmı görevlerini terkedip kamu sektöründe çalışmaya başladıklarından Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda hissedilir derecede bir azalma, malî kaynaklarda da büyük bir düşüş olmuştu.

Bunun üzerine Kemura ve arkadaşları zekât ve fitrelerin bir merkezde toplanması, kurban derilerinden elde edilen paranın din eğitimi için sarfedilmesi uygulamasını başlattılar. Bölgede Arapça ve Türkçe okunan hutbelerin büyük bir kısmının 1 Ocak 1959 tarihinden itibaren Boşnakça tercümesiyle okunması kararlaştırılmış, bunun örnekleri Kemura tarafından Glasnik VIS dergisinde yayımlanmıştır.

Kemura’nın yeni din görevlileri kadrosunu oluşturmak için İslâm dünyasındaki üniversitelerle kurduğu ilişkiler başarılı bir adım olarak kaydedilmektedir. Her ne kadar Yugoslavya Devleti yetkilileriyle olan iyi ilişkileri ve Genç Müslümanlar (Mladi Muslimani) teşkilâtı hakkındaki olumsuz görüşleri yüzünden bazı çevrelerce eleştirilmişse de dönemindeki ateizm politikasının ortaya çıkardığı toplumsal ve siyasal güçlüklere rağmen dinî kurumları canlandırmış ve geleceğe yönelik olumlu adımların atılmasına vesile olmuştur. Bu çerçevede Saraybosna’da 1977’de faaliyete geçen İlâhiyat Fakültesi’nin (Islamško-Teološki Fakultet) kuruluşunda da önemli hizmetleri geçmiştir.

Boşnakça’dan başka Arapça ve Türkçe de bilen Kemura başta Glasnik VIS olmak üzere çeşitli dergilere birçok makale yazmıştır. Bizzat telif ettiği tek eseri mevcuttur. Yugoslavya Din Görevlileri Birliği’nin sekreterliğine seçildiğinde dinî kurslar için hazırladığı Kratka Obuka o Namazu (namaz hakkında temel bilgiler) adlı kitabı önce Glasnik VIS dergisinde yayınlanmıştır (Sarajevo 1955). İbrahim Imširović ile beraber hazırladıkları Jasini-Serif (Yâsîn-i şerîf ve Boşnakça tercümesi) adlı eser de önce Glasnik VIS dergisinde çıkmış daha sonra 1957 de ayrıca basılmıştır.

Kaynak:TDV İslam Ansiklopedisi Muhammed Aruçi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Osmanlı Dönemi “Boşnak Devlet Adamları”

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya Osmanlı' da  gelişim,ticaretin artması ve Avrupa'ya kadar topraklarını büyütmesinde Balkanlar çok önemli olmuştur bu yazımızda da Osmanlı'da görev yapmış yüzlerce önemli Boşnak Devlet Adamların'dan bazılarına değineceğiz. Evet Altı yüz küsur yıllık Tarih-i Osmani’de bir eşi daha yok Hersekzade Ahmet Paşa’nın.... İkinci Bayezıd ve Yavuz Selim devirlerinde toplam 5 kere sadrazamlığa getirilerek bir rekorun sahibi de olmuş. Hersekzade’nin dışında “Dersaadet” bürokrasisinde görev alan Hersekli ve Bosnalıların en meşhuru Sokollu Mehmet Paşa’dır. Meşhuriyetinin yanında belki de Osmanlı’nın en güçlü başbakanı da odur; meşhurluğu da oradan mülhem olsa gerek. Ve o, Devleti Aliyye tarihinde Yükseli…

Tito’nun Mescid-i Aksa’yı Kurtaran Boşnakları Öldürtmesi

Zeynep Išıl  Hamzić   Boşnak Medya 1948'de Mescid-i Aksa'yı Kurtaran Boşnak Mücahidler II. Dünya Savaşından önceki yıllardan itibaren Bosnalı âlim ve mücadele ehlinin İslâm âleminin birliği için ortaya koyduğu çabalar biliniyor. Ezher’de okuyanlardan Şekip Aslan’la Kudüs Müftüsü Hacı Emin El-Hüseyni’nin faaliyetlerine kadar uzanan bir geçmişi var bu mücadelenin. Abdullah Azzam bir kitabında 1948 yılında Filistin'de İsrail ordusuna karşı çatışmalarda yer alan Boşnak savaşçılardan bahsediyor. Arap ordusu bir savaşta ne zaman darboğazda kalsa arkalarından beş altı kişilik Bosna'dan gelen mücahidler gönderilirdi.' Abdullah Azzam'ın Tevbe Suresi'nin Tefsiri kitabında geçen ve 1948 yılında Filistin'de İsrail ordusuna karşı çatışmalarda yer al…

Bosna’ın Önemli Şair ve Entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi Vefat Etti

Hazırlayan: Zeynep Išıl Hamzić Bosna Hersek'in önemli şair ve entelektüeli Melika Salihbeg Bosnawi, 72 yaşında vefat etti Ünlü bir Bosna Hersekli yazar ve entelektüel olan Melika Salihbeg Bosnawi'nin (72), 18 Ağustos Cuma günü vefat ettiği bildirildi. Kendisine Allah'dan Rahmet, Bosnalı Müslüman kardeşlerimize ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz MELİKA SALİHBEG BOSNAWİ KİMDİR? Melika Salihbeg Bosnawi , 10 Ocak 1945'te Saraybosna'da doğdu. Lise eğitimini Saraybosna’da tamamladıktan sonra Zagrep Üniveristesinde Siyasi İlimleri bitirdi. Daha sonra Saraybosna’ya giderek Çağdaş Felsefe alanında yüksek lisansını tamamladı. Nannter üniversitesinden kazandığı burs ile Paris’te bir yıl Modern Sanat’ın Ontolojisi teziyle çalışmasını noktaladı. Saraybosna…

Bosna’nın Osmanlı Sonrası Müslüman Sivil Toplum Kuruluşları

Zeynep Işıl Hamziç Boşnak Medya Bosna'nın Osmanlı Sonrası Monarşizm Yugoslavya'sında kurulmuş olan Müslüman Sivil Toplum Kuruluşları  (1918-1945) : Bu makalemizde Balkanlar Yarımadasında, Osmanlıdan sonraki Müslüman halkın, (Boşnakların, Arnavutların, Türklerin, Romenlerin) yaşamış oldukları bölgelerde, ağırlıklı olarak (Yugoslavya Devletlerini: Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya, ( özerk bölge, günümüzde bağımsız devlet Kosova)) vermiş oldukları mücadeleleri ve bu mücadelenin neticesinde kurmuş oldukları sivil toplum kuruluşlarını iki kısımdan sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu süreç 1918-1941 yılına kadar ki kısmı oluşturmakta.  1830 yılında Yunanistan, 1878 yılında Sırbistan, Karadağ ve Romanya Devle…

Boşnakların Özgürlüğü için Mücadele veren Boşnak Lider

  Hazırlayan: Zeynep Işıl Hamziç BOŞNAKLARIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN MÜCADELE EDEN BOŞNAK LİDER MEHMED SPAHO. Mehmed Spaho 13 Mart 1883 yılında Saraybosna'da dünyaya geldi. Ailesi Saraybosna'nın aristokrat ailelerinden değil tam tersi kazancı zanaat işi ile uğraşmaktaydı.İlkokulu ve liseyi Saraybosna'da bitirdi .Ardından üniversiteyi 1906 yılında Viyana da hukuk okuyarak bitirdi. 1907 yılında doktora tezini alıp ertesi yıl hukuk ilimleri üzerine doktorasını tamamladı.11 Kasım 1910 yılında gerçekleşen kongrede ticaret bölümüne seçildi. 1914 yılında da Saraybosna'nın şehir konseyinin üyesi olarak görevini sürdürmüştür. 1919  yılının 14-17 Şubat tarihinde düzenlenen konseyde " Yugoslav Müslüman Organizasyonu" (YMO) kuruldu .Başkan olarak …

BOŞNAK ALİM: Muhammed Tayyip Okiç

Zeynep Işıl Hamziç   Boşnak Medya Bosna'nın insanlığın hizmetine sunduğu büyük isimlerden biride M.Tayipp Okiç Hocadır.. Bu isimler bazen savaşta, bazen sulhta, bazen da ilimde kendilerini göstermişlerdir. Kendilerini ilimde gösterenlerin en büyüklerinden biri de ; Muhammed Tayyip Okiç'tir. Prof.Dr. M.Tayyip Okiç ,1 Aralık 1902 senesinde Bosna'nın Tuzla sancağına bağlı Graçanitsa kasabasında doğmuştur. Babası Bosna-Hersek Reisu'l-ulema Muavini Yayçalı Mehmet Tevfik Efendi, annesi ise Graçanitsalı Hasibe Hanımdır. 1913 yılında ilk okulu, 1916 da Rüştiyeyi Saraybosna'da bitirmiş. 1920'de İlahiyat kolejinden diploma almış, 1925'te de İslam Hukuku ve İlahiyat mektebinden mezun olmuştur. 1926'da Zagreb Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden Latin dili ve Edebiyatı …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ