YİNE PARAMPARÇA » Boşnak Medya
SON DAKİKA

YİNE PARAMPARÇA

Bu haber 26 Nisan 2017 - 11:59 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

NAİL PİNDUK PRİZEN-KOSOVA

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Günü nedeniyle, KDTP tarafından Prizren’de, KTAP ve Mamuşa Belediyesi tarafından ise Mamuşa’da değişik etkinlikler düzenlendi. Kısacası Kosova Türklerinin milli gününde dahi, ne yazık ki 20 bin Türk, tek yürek, tek yumruk olamadı.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Günü nedeniyle, Kosova Demokratik Türk Partisi tarafından bir resepsiyon verildi. Gecede Türkiye’yi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız temsil etti. Yıldız, Türkiye’nin Kosova’nın tanınmasını uluslararası arenada en üst düzeyde gündeme getirmeye devam ettiğini söyledi. KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Yıldız’ın yanı sıra; Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, TDP Genel Başkanı ve Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas, KDTP Genel Sekreteri ve Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu Şefi Büyükelçi Jan Braathu, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Balkan Koordinatörü Suat Beylur, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Mustafa İhsan Tavazar, milletvekilleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri ile Kosovalı Türkler katıldı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun selamlarını ve tebriklerini getirdiğini ifade ederek, Kosova’da topluluklar arasındaki uyumu görmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi. Kosovalı soydaşların kendilerinin milli bayramı olarak çok anlamlı bir gün seçtiklerini de vurgulayan Yıldız, Kurtuluş Savaşı’nda TBMM’nin açılış günü olan 23 Nisan’ın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmasının, milli egemenliğe ve geleceğe verilen önemin göstergesi olduğunu belirtti.

Yıldız; ” Kosova’da 1990’lı yıllarda bir kurtuluş savaşı verdi. Bu iki konu hem Kosova hem de Türk toplumu için önemli. Onun içindir ki Türkiye, en üst düzey görüşmelerinde Kosova’nın tanınmasını gündeme getirmeye devam ediyor. Türkiye ve Kosova birer Avrupa devletidir, bu tanınma sorununu bir an önce halledilerek her iki ülkenin de Avrupa Birliği içinde yer alması gerekir. Türkiye’nin bu bölgeye yönelik politikası tamamen barışa ve kardeşliğe dayalıdır.” Şeklinde açıklamalarını sürdürdü. Türkiye’nin Kosova’nın NATO’ya üyeliğini desteklediğini de anımsatan Yıldız, Kosova ve Türkiye’nin AB içerisinde beraber yaşaması temennisinde bulundu. “Türkiye sayesinde dünya Kosova’yı tanıyor” Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj da konuşmasında Kosova hükümeti ve parlamentosu adına Kosova Türklerinin milli gününü kutladı. 23 Nisan’ın Kosova’da yaşayan herkesin bayramı olduğuna işaret eden Hoxhaj, bu bayramın Türk, Arnavut ve Boşnak toplulukların hem geçmişte beraber yaşadığının hem de gelecekte beraber yaşayacağının en önemli göstergesi olduğunu belirtti. Prizren şehrindeki hoşgörülü yaşama da dikkati çeken Hoxhaj, buradaki vatandaşların konuşmasının Arnavutça başladığını, Türkçe devam ettiğini ve Boşnakça bittiğini duymaktan gurur duyduğunu söyledi. Kosova’daki Türk toplumunun ve Türkiye’nin, Kosova’nın bağımsızlık öncesi ve sonrası sürecinde verdiği desteğe değinen Hoxhaj, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu süreçte toplumumuza verdiğimiz en iyi haberlerden birisi zamanın başbakanı, bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kosova’nın bağımsızlığının tanınması için aldığı karardır.

İki ülke arasındaki ilişkiler gerçekten mükemmeldir. Bugüne kadar Kosova’nın birçok ülke tarafından tanınması ve uluslararası örgütlere üyelikleri dost ve büyük ülke Türkiye’nin destekleri sayesinde olmuştur.” 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar’da konuşmasında bu günün Kosova’nın bağımsızlık günü olan 17 Şubat’ın bir parçası olduğuna işaret ederek, “Biz Kosovalı Türkler de Kosova mozaiğinin önemli bir parçasıyız. Dolayısıyla 23 Nisan’ı, 17 Şubat’ı ve diğer toplulukların bayramlarını kutlamak bizim için mutluluk ve şereftir. 23 Nisan ortak bir tarihtir ve Kosova Türkleri ve Türkiye’yi birbirine daha da yakınlaştıran bir gündür” dedi. Resepsiyon, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un desteğiyle organize edilen Türk Armoni Yıldızları Orkestrası’nın konseri ile sona erdi. Öte yandan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı nedeniyle Mamuşa Belediyesi tarafından da bir kutlama düzenlendi. Kutlamaya; Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Avrasya ve Balkanlar Genel Müdürü Büyükelçi Babür Hızlan, Türk Temsil Heyet Başkanı ve Kosova Güney Tugay Komutanı Albay Mustafa İhsan Tavazar ve Mamuşalı Türkler katıldı.

Kaynak:Kosova Türk

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok