Bu yıl Avrupa Müzik Ödüllerine Damgasını Vuran İki Kosovalı Arnavut » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bu yıl Avrupa Müzik Ödüllerine Damgasını Vuran İki Kosovalı Arnavut

Bu haber 17 Aralık 2017 - 15:43 'de eklendi ve 336 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Bu yıl MTV Avrupa Müzik Ödülleri’ne damga vuran Rita Ora  ve Dua Lipa ’nın güzel ve yetenekli olmak dışındaki ortak özelliği Arnavut olmaları.

MTV  Avrupa Müzik Ödülleri töreni, bu yıl Londra’daki Wembley Arena’da düzenlendi. Geceye iki kadın şarkıcı damgasını vurdu. İlki törenin sunuculuğunu üstlenen Rita Ora ‘ydı. Diğeri ise gecede En İyi Yeni Şarkıcı ödülü alan Dua Lipa .
İki ismin, güzel ve yetenekli olmalarının yanı sıra bir başka ortak özelliği ise doğum yerlerinin aynı olması. İki şarkıcı da Kosova doğumlu. Aileleri birbirlerini tanısa da iki şarkıcının ilk kez bir araya gelmesine müzik sebep olmuş.
Rita Ora’nın Kosova’nın başkenti Priştine’de yaşayan ailesi 1991 yılında politik sebeplerle İngiltere ‘ye göç etmiş. Ora ilk albümü Ora’yı 2012’de yayınladığında listelerin üst sıralarına yerleşip oldukça ses getirmişti. Herkes müzikteki bu çıkışını devam ettirmesini bekliyordu. Ama genç şarkıcı ikinci albümünü bir türlü çıkarmayı başaramadı. Ancak bu gündemde kalmasına engel olmadı. Şarkıcılığını değil ama şöhretini kullanarak bir yılda 3 milyon dolar kazanmaya devam etti. Reality şovlarda sunuculuk, ses yarışmalarında koçluk yaptı, filmlerde oynadı, Adidas, Samsung gibi markalarla işbirliği yaptı.
Şarkıcı beklenen haberi ise geçen günlerde verdi. 2018’de turneye çıkacağını, mart ayı gibi de yeni albümünün raflarda olacağını açıkladı. Bugüne kadar Calvın Harris,Rob Kardashian gibi ünlü isimlerle birliktelikler yaşayan 26 yaşındaki Ora, eski erkek arkadaşlarının yeni şarkılarına ilham verdiğini söylüyor.

DANS PİSTİNDE MELANKOLİ
Çekicilikte hemşehrisi Ora’dan geri kalmayan 22 yaşındaki Dua Lipa ise son dönemde yıldızı parlayan pop şarkıcıları arasında yer alıyor. Ailesi Priştineli olan Dua Lipa Londra’da doğmuş ama babası o 11 yaşındayken doğduğu topraklara geri dönmeye karar vermiş. Gençlik yılları Balkanlar’da geçen Lipa’nın müzik kariyeri ise tekrar taşındığı Londra’da başlamış.

YouTube’a yüklediği videolarla dikkat çeken ve üç yıl önce dünyaca ünlü bir plak şirketi ile anlaşma imzalayan Lipa, bu yıl kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınladı ve bütün dünyanın dikkatini çekti. Albüm dijital ortamda 1.4 milyar kez dinlendi. Pop müzikte birinci lige hızla yükselen genç şarkıcı dans pistine melankoli taşıyan ses olarak tanımlanıyor. Ona yaşadığı kalp kırıklıkları ilham veriyor.
Lipa aynı zamanda tutkulu bir aktivist. Kosova’da kurduğu vakıf aracılığıyla çocuklara yönelik sanat programlarını ve yardım kampanyalarını destekliyor. Ayrıca sosyal medyayı kullanarak silahsızlanma ve kadın hakları konusunda önemli mesajlar veriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok