Vişegrad'a Rus Haçı Dikilecek:Boşnaklar Tepkili ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Vişegrad’a Rus Haçı Dikilecek:Boşnaklar Tepkili !

Bu haber 04 Nisan 2017 - 12:47 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç . Bosna Hersek’in Vişegrad kentinde Bosnalı Sırpların tarafında savaşan Rus gönüllüler için şehre nazır tepelerden birine 5 metrelik bir ‘Rus haçı’ dikilmesine ve Rus gönüllüler için Anıt niteliğinde bir Haç dikilme planını kınayan Savaşın Kadın Kurbanları Derneği tepkili.Dernektekiler Devlet yöneticilerini bu duruma müdahale etmeye davet ettiler.

Rus Haçının 400 kg ağırlığında ve 5,5 metre uzunluğunda olduğu , Mitroviçe (Kosova) merkezli bir Sırp sivil toplum kuruluşu tarafından Vişegrad’a hediye edildi.  

Bosna Hersek’te Sırp Entitesine ait askeri verilere göre Bosna savaşı sırasında Vişegrad’da Sırpların safında savaşan 7 Rus gönüllü hayatını kaybetti.

Boşnak Sivillerin Katliama Maruz Kaldığı Şehirlerden Biri

Vişegrad’ın tepesine 12 Nisan’da dikilmesi düşünlen haç, yakınları Bosnalı Sırp kuvvetleri tarafından katledilenler tarafından sert tepkiyle karşılandı.

Restorasyonu Türkiye tarafından gerçekleştirilen Sokullu Mehmet Paşa köprüsüne de ev sahipliği yapan Drina nehri üzerindeki kent, Müslümanların ne yazık ki büyük çaplı katliamlara maruz kaldıkları şehirler arasında yer alıyor.

Vişegrad’da katliam yapan Sırp kuvvetlerinin safında yer alan Rus gönüllüler için Anıt niteliğinde bir Haç dikilme planını kınayan Savaşın Kadın Kurbanları Derneği, girişimi Sırp Cumhuriyeti Entitesinde yaşayan Boşnaklara yönelik saldırıl rın bir devamı olarak nitelendirdi.

“Cellatlarımız, Soykırım hedeflerinden vazgeçmiş değil” diye açıklama yapan dernek, Rus Haçının Soykırım kurbanlarına yeni bir darbe indirmek manasına geleceğini ifade etti. Girişimi “faşist ve terörist” bir eylem olarak nitelendiren kuruluş, Bosna Hersek’teki devlet yöneticilerini duruma müdahale etmeye davet etti.

Kaynak: Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok