Unutulmaya Yüz Tutmuş Bir Geleneğimiz : Posedak.. » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Unutulmaya Yüz Tutmuş Bir Geleneğimiz : Posedak..

Bu haber 09 Şubat 2018 - 22:06 'de eklendi ve 197 views kez görüntülendi.

POSEDAK..

Boşnakların vazgeçilmez bir kültür geleneğiydi posedak..Boşnaklar akşamları bir araya gelir,saatlerce muhabbet eder çaylar kahveler içilirdi..en son ise meyve ikram edilerek misafir yollanırdı.

Sosyalleşme ve kaynaşma adına önemli bir toplumsal adet olan Posedaklar akşam erken saatlerde başlar gece yarılarına doğru sona ererdi.

Posedaklar bazen normal ziyaret dışında çeşitli vesileler ile de olurdu.Mesela Hacc’a gidecek komşu olduğunda uğurlamaya döndüğünde ise hoş geldin Posedakı yapılırdı.Bunun haricinde asker uğurlama ve asker karşılama, memlekete uğurlama ve geldiğinde hoş geldin karşılaması vb vb

Posedaklarda bir araya gelen Boşnaklar çeşitli konularda sohbet ederler ,fikir teatileri yapılır ,buluşulan akşamın anlamı da yaşanmış olurdu.

Posedakların belki de en güzel yönü çat kapı gidilmesiydi.Şimdi olduğu gibi “evde müsait misiniz ? “ diye sorulmazdı.Eğer ev sahipleri evde değilse geri dönülürdü .Bir dahakine ya gelenler uğrar veya ev sahipleri iade-i ziyaret yapardı.

Günümüzde TV ,cep telefonu ve internetin yaygınlaşması bu güzel adetleri öldürdüğü gibi posedak sırasında sohbetleri de engellemektedir.İnsanlarımız maalesef bir araya geldiklerinde teknolojinin bu yönünü çok kullandıkları için posedaklarıın bile tadını kaçırmaktadır.

Her vesilede konuşmayı seven ve şakalaşan Boşnaklar maalesef artık buna vesile olan bu güzel adeti terk etmeye başlamıştır.Dostlukların ve kardeşliklerin akrabalıkların günümüzde azalmasında belki de en büyük etken budur.Boşnaklar arasında aile bağlarının zayıflamasında en temel sebeplerden biri de Posedakların yapılmamasıdır.Kardeşler evlendikten sonra ilecek birbirlerine giderken bu geleneğin terk edilmeye başlanması nedeniyle aralarındaki muhabbet ve yakınlık da zedelenmeye başlanmıştır.

Toplumsal kaynaşmanın en önemli vesilesi olan Posedakların yerini artık kına geceleri,düğünler ve cenaze törenleri almıştır.Hatta diyebilirim ki düğün ve cenazeler de olmasa insanlar birbirini görmeyecektir.

Ne diyelim? İnşallah haftada en az 1 kere Posedaklar yapılır da yeniden bu adetlerimiz canlanır ..Yoksa ülkemizdeki akraba ilişkilerinde görülmekte olan kopukluklar bizde de hızla artacak..

Şevket KOÇ

Boşnak Medya Yayın Danışmanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok