Uluslararası Adalet Divanı'na Başvuru yapıldı ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Uluslararası Adalet Divanı’na Başvuru yapıldı !

Bu haber 24 Şubat 2017 - 9:45 'de eklendi ve 77 views kez görüntülendi.

Bosna Hersek, Sırbistan’a karşı yeniden soykırım davasının açılması için Hollanda’nın Lahey şehrindeki Uluslararası Adalet Divanına resmi başvuruda bulundu.

Bosna Hersek’i temsilen Lahey’e giden Prof. Dr. Sakib Softiç, David Scheffer ve Phon van den Biesen, Bosna Hersek’in, Sırbistan’a karşı yeniden soykırım davası açılmasına ilişkin başvurusunu “Uluslararası Adalet Divanına bugün “teslim etti.

Başvurunun Lahey’de kabul edilmesinin ardından belirlenen maddelerin davanın ilgili tarafı Sırbistan’a gönderileceği öğrenildi.

BOSNA HERSEK’TE GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

Bu arada, başkent Saraybosna’da, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyince Sırbistan’a karşı yeniden soykırım davasının görüşülmesi üzerine düzenlenen olağanüstü oturum, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegovic’in görüşmeyi terketmesiyle yarıda kesildi.

Konsey oturumunun yarıda kesilmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen İzetbegovic, soykırım davası sürecinin 25 yıl önce başladığını anımsatarak, o günden bu güne değişen bir durumun olmadığını vurguladı.

İzetbegovic, soykırım davası açılması kararının ülkede son günlerde gerginlik yarattığına işaret ederek, “Kararı geri çekmediğimiz için kriz çıkarmakla suçlanıyoruz. Asıl kriz çıkaranlar işledikleri soykırımı inkar edenler, savaş suçlularını övenler ve öğrenci yurtlarına savaş suçlularının adını verenlerdir.” diye konuştu.

Mladen İvaniç de soykırım davasının yeniden açılmasından endişe duymadığını söyleyerek, “Kararın yasal olmadığı çok yakında kanıtlanacak. Beni asıl endişelendiren Bosna Hersek kurumları dışında karar alınması ve paralel yapılanma.” diye konuştu.

Öte yandan, Barış Uygulama Konseyi (PIC) de Rusya’nın talebi üzerine soykırım davasının yeniden açılmasını görüşmek üzere Saraybosna’da toplandı.

Kaynak:Dünya Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok