Türkiye'nin Boşnak Einstein'i » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Türkiye’nin Boşnak Einstein’i

Bu haber 23 Ocak 2017 - 20:41 'de eklendi ve 57 views kez görüntülendi.

 Zeynep Işıl Hamziç-Şevket Kuçeviç Boşnak Medya

Engin Bayrak, Besteci,Müzisyen,Yazar,Aranjör,Tiyatro yazarı ve Matematikçidir.

12 aralık 1979 ‘da doğan hemşerimiz Engin Bayrak’ın (Pepiç) saymakla bitiremediğimiz kendisinin bestelediği ve düzenleme yapıp solistliğini de yaptığı şarkıları şunlardır;

İncir Reçeli,Ölümsüz olmak,Psikopat,İstanbul,Gül Yapraklarıyla Bir başına,Nevermind, Dump,Butterfly,Şarkılar Seni Söyler,Fahişe,Metropol,Halil Sezai’nin İsyan-Duman başlıcalarıdır.

Engin Bayrak “Pepiç”;

1957 yılında Bosna’dan önce Türkiye’ye sonra Almanya’ya göç eden 4 çocuklu bir ailenin son çocuğudur.

1979 yılında Almanya’da doğup 5 yaşında Türkiye’ye ailesi ile birlikte dönmüşler.İzmir’de müzisyen göçmenler arasında büyüdüğünden Balkan Müziklerinin çok sesliliğine ilgisi artmış. 

Engin’in ayrıca matematiği sevmesi de okulunda çok başarılı olmasına sebep olmuş ve Ege Üniversitesini derece ile bitirip ardından da “Müzikte Matematik” adlı bir tez yazmıştır.

Engin Bayrak geleneksel Türk Sanat Müziği Bölümü’nde okuyup makamlar ve bestecilikle ilgili dersler aldı. Filmler, Devlet Tiyatroları, amatör ve bağımsız tiyatrolar için de müzikler besteledi. Engin Bayrak’ın Müziklerini yaptığı birçok oyun ve filmlerinden ödüller kazanmıştır.

“Electra Symphony”adlı albümü Japonya’da yayınlanmıştır.

“İncir Reçeli” adlı filmin tema müziklerini besteleyip düzenlemiştir.Ayrıca Halil Sezai’nin aranjörlüğünü yapmaktadır.

Müziklerini yaptığı filmler:

Yedi güzel adam,Toprağa Uzanan eller,İncir Reçeli,Keneler ve Karıncalar,Uzaklarda Bir Yerde,Zor,Yıldızlar Sönerken,İd,Evdeki Hesap.

Müziklerini yaptığı tiyatro oyunları,

Yarınlara Geç Kalmadan,Bremen Mızıkacıları,Kedi Göz Danışman,Herkes mi Hırsız,Fırtına,Kuvay-i Milliye,İki Kova Su,Benim Güzel Pabuçlarım,Kader Kısmet Oyunu,İstibdat Kumpanyası,Çılgın Dünya ve en son “2008 ‘in en iyi oyunu ” ödülünü alan Kafkas Tebeşir Dairesi.

Yazdığı Oyunlar;

Yadahev ve Easus ‘tur.

Bu genç yaşına rağmen bu kadar başarı gösteren hemşerimizi Boşnak Medya olarak tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok