SON DAKİKA
boşnak haber
boşnak haber

Türkiye’de Yaşayan Boşnaklar.. Yerleri ve Bilgileri..Sülaler ve Tarihçeleri

Bu haber 22 Ağustos 2016 - 2:25 'de eklendi ve 2.912 kez görüntülendi.
hatay gözleme evi

Haber: Şevket KOÇ

Türkiye’de yaşayan Boşnaklar genel itibariyle 1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın arkasından imzalanan Berlin Antlaşması ile yerleşmeye başlamışlardır..BU göç dalgası 1970’lere kadar sürmüş ve 1992-95 Bosna Savaşı sırasında da tekrar yaşanmıştır..Şu an Türkiyede hem Bosna Hersek hem deSancak Bölgesi’nden Boşnaklar yaşamaktadır.

Türkiyede yaşayan Boşnaklar hakkında fazla bir çalışma yapılmamıştır.Birkaç eser dışında bilgiye rastlanmamıştır.İşte Boşnak Medya olarak bizler Türkiye’de yaşayan Boşnaklar serisini başlattık.Sit eGenel Yayın Sorumlumuz Şevket KOÇ’un yaklaşık 11 ay kadar süren çalışması sonucu 2 kitap çıkarıldı..

Peki bu eserlerde yer alan yerleşim yerleri nereler ? İşte bunların cevaplarını Türkiye’de yaşayan Boşnaklar isimli 2 ciltlik ( şimdilik 2 cilt ) eserlerimizde bulabilirsiniz..Kimi yerlerde şehir bazında kimi yerlerde ilçe kimi yerlerde mahalle ve kimi yerlerde köy bazında yaşayan Boşnaklar anlatıldı..Birkaç örnek verecek olursak;

-Adana 

-Alaçatı

-Alacami

-Amasya

-Burhaniye

-İzmir

-Trulya 

-Balaban

-Yıldırım Mahallesi

-Sapanbağları 

-Sakarya

-Kayseri

-Balkaya

-Pendik

-Karamürsel

-Karapınar

-Eskişehir

-Lütfiye Köyü

-Hüdavendigar 

-Bursa

-İnegöl

-Fevziye Köyü

-Ördekgölü

-Gömeç

-Ayvalık ve Küçükköy

-Yeniçarohori

-Buca

-Samsun

gibi yerlerde yaşayan toplam 50 yerleşim yeri..

 

Kitaplar hakkında bilgi almak ve sahip olmak için 0551 160 86 33 nolu telefonu arayabilir ,watsapp üzerinden mesaj atabilir veya bosnakmedya@gmail.com adresinden sipariş talep edebilirsiniz.

Fiyat: 2 kitap 40 TL

hatay gözleme evi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
hatay gözleme evi
hatay gözleme evi
error: İçerik Koruma Devrede!