Türkiye Hollywood’a Neden Ev Sahipliği Yapıyor ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Türkiye Hollywood’a Neden Ev Sahipliği Yapıyor !

Bu haber 17 Kasım 2017 - 14:25 'de eklendi ve 61 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Son Günlerde Hollywood, Bollywood gibi dünyaca ünlü filmlerin çekimlerine ev sahipliği yapan Türkiye, bu pastadan daha fazla pay almak için harekete geçti. 2017’de çeşitli dallarda toplam 76 yabancı yapıma çekim izni verildi. Bu sayının daha da artması içinse, yapımcılara teşvik verilecek ve  film çekme maliyetleri düşürülecek.

Russell Crowe’un yönetip oynadığı, “Son Umut” filminin çekimleri İstanbul, Fethiye ve Avustralya’da gerçekleştirilmişti. İstanbul’daki çekimlerde Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Haydarpaşa Tren Garı, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi yerler kullanılmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’yi film çekim merkezi haline getirmeyi, film turizmine katkı sağlamayı ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor. Türkiye’de ticari amaçlı film çekmek isteyen yabancı yatırımcılara film çekim izni veren Sinema Genel Müdürlüğü, bu kapsamda 2017 yılında çeşitli dallarda toplam 76 çekim izni verdi.

Antalya Kaleiçi’nde çekilen Hint müzik klibini milyonlarca kişi izledi.

SİTE HAZIRLANACAK

Birçok yabancı filme ev sahipliği yapan Türkiye, bu pastadan daha fazla pay almak için harekete geçti. Bu çerçevede, film çekmek isteyen yabancı film yapımcılarına destek verilecek. Yerli filmlere olan desteğini arttıran Bakanlık, şimdi de Bollywood, Hollywood gibi dünyaca ünlü film sektörlerine açılacak. Bununla ilgili hazırlıklarsa tamamlandı. Yeni Sinema Kanun Taslağını Başbakanlık’a gönderdi. Taslakla sinema sektörüne destekler daha da yaygınlaştırılacak. Animasyon, belgesel, kısa film, senaryo ve araştırma geliştirme projeleri de değerlendirilecek. Türkiye’de film çekme maliyetleri düşürülecek, yapımcılara teşvik verilecek. Şehir ve şehir içindeki bölgesel mekanların, bu mekanlara ilişkin örnek ve videoların, fotoğrafların, daha önce bölgede çekilen film, plato bilgilerinin, ilgili mevzuat ve teşvik bilgilerinin yer aldığı bir web portalı hazırlanacak.

40 ülkede, 10 milyon kişi tarafından izlenen İspanyol animasyon sinemasının kahramanı.

Ayla Filmi  Oscar adayı Türk Yapımı son derece başarılı bir film olarak vizyonlarda izlenmektedir.

* Sinema Filmi/Yetim/ Bosna Hersek Yapımı/Adana; Şanlıurfa.Ünlü Boşnak Yönetmen Aida Begic’in  Urfada çektiği “Yetim” Filmi

 

* Belgesel Film/Agatha Christie’s Mysteries/Fransa Yapımı/İstanbul.

* Reklam Filmi/Mercedes-Benz Trucks – FK Conference-Stock Footage/Almanya Yapımı/İstanbul-Aksaray.

* Sinema Filmi/I Am You/ABD Yapımı/İstanbul. Sinema Filmi/Wujood/Pakistan Yapımı/Antalya; İstanbul; Rize; Trabzon.

* TV Programı/The Real Housewives of Hungary/Macaristan Yapımı/İstanbul; Muğla.

* TV Programı/Life in Turkey/Sırbistan Yapımı/ Antalya.

* Video Klip/Dhruva Natchathiram/ Hindistan Yapımı/ Türkiye.

Kaynak :Yenişafak

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok