Türk Dil Kurumu'dan Boşnaklara Büyük Skandal ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Türk Dil Kurumu’dan Boşnaklara Büyük Skandal !

Bu haber 12 Eylül 2018 - 22:05 'de eklendi ve 115 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) resmi sitesinde, “Büyük Türkçe Sözlük” kısmında, “Boşnak” kelimesinin aratılması sonucunda çıkan tanım tepki topladı…

“Boşnak” kelimesinin karşısında ne yazıyor?

TDK, Boşnak kelimesinin birinci anlamını: “kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın” olarak tanımladı. Bu tanımın, “Türkiye Tükçesi Ağızları Sözlüğü”ne dayandırıldığı görüldü. Boşnak kelimesinin kamuoyunca bilinen manası ise ikinci tanımda yer aldı.

Boşnakların, TDK’nın sitesindeki “Boşnak tanımı” karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradıkları belirtildi. Sosyal medya TDK’nın bu tanımına tepki gösterildi ve Boşnaklara saygısızlık yapıldığı ifade edildi. 

TDK’nın “Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü”ne dayandırdığı bu tanımın, Türkiye’de “nerede, hangi ağız” tarafından kullanıldığı bilinmezken, söz konusu ifadelerin “Boşnak tanımından” kaldırılması talep edildi.

TDK’nın “Boşnak tanımı” için, “ikinci Rasim Ozan vakasıdır” ifadelerinde bulunuldu.

Rasim Ozan Kütahyalı, Gökçekler’in sahibi olduğu Beyaz TV’de yayınlanan “Beyaz Futbol” programında, “Kusturmalı Boşnak Saksosu” ifadesini kullanmıştı. Boşnaklar Kütahyalı’ya büyük tepki göstermişti. Kütahyalı, bu ifadelerinden sonra kovulmuştu.

Kaynak:Odatv.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok