Türk ve Arnavutlara Yapılan "Tripoliçe Katliamı" » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Türk ve Arnavutlara Yapılan “Tripoliçe Katliamı”

Bu haber 05 Ekim 2017 - 19:41 'de eklendi ve 162 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç   Boşnak Medya

Mora’da ki Türk ve Arnavutlara Yapılan “Tripoliçe Katliamı”

(Tripoliçe surlarına Yunan bayrağını diken Panagiotis Kefalas, ölüler ve yıkılmış minare)

Bundan  196 Yıl önce 1821 yılında Yunanlılar tarafından uygulanan Tripoliçe katliamı, Yunanlıların Tripoliçe kuşatması esnasında 23 Eylül 1821 günü şehrin düşmesi ile Müslümanların Türk,Arnavut ve Yahudilerin katledilme olaylarıdır.İngiliz asker ve tarihçi Thomas Gordon, katledilen sivillerin sayısını 8.000 olarak tahmin ederken, 8.000 de Osmanlı askerinin öldürüldüğünü belirtmektedir.J. M. Wagstaff ise 10.000 – 15.000 sivilin katledildiğini yazmıştır.Yunan tarihi üzerinde uzman olan tarihçi ve yazar William St. Clair öldürülen sivillerin sayısının 10.000 üzerinde olduğunu belirtmiştir. Katledilenlerin içinde kadınların da olduğu görülmüştür.

İngiliz tarihçi Walter Alison Phillips Tripoliçe katliamı hakkında:

 Üç gün boyunca şehrin sakinleri, bir vahşi çetenin kötülüğüne ve keyfine bırakıldı. Yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmadı. Kadınlar ve çocuklar, öldürülmeden önce işkencelere tabî tutuldu. Katliam o kadar büyüktü ki, Kolokotronis kapıdan hisara kadar atının ayaklarının yere hiç dokunmadığını söyledi. Şehirdeki Yunan zaferinden sonra yol kenarları cesetler ile doldu. Kadınların ve çocukların bulunduğu Müslüman kitleleri, yakınlardaki dağlarda doğrandı. 

Cuma gününden pazara kadar Yunan askerleri kadın, çocuk ve erkekleri katletti. Tripoliçe ve çevresinde toplam Müslüman Türk ,Arnavut  ve yahudi öldürüldü. 32 bin kişi öldürüldü… En sonunda, bir ulak geldi ve katliam durdu.”

 Paralarını sakladığı şüphe edilen tutsaklar işkence edildi. Kolları ve bacakları kesildi ve ateşin üzerinde yavaş yavaş kızartıldılar. Hamile olan kadınların karınları kesildi, kafaları kesildi ve köpek kafaları bacaklarının arasına sokuldu. Cumadan pazara kadar hava cığlık sesleriyle doluydu…. Bir Yunan 90 kişiyi öldürdüm diye övünüyordu. Yahudi topluluğu sistemli bir şekilde işkenceden geçirildi…. Haftalarca aç bırakılan Türk çocukları çaresiz yıkıntıların arasında koşarken Yunanlar tarafından yere atıldılar sonra vuruldular…. Su kuyuları cesetlerle dolduruldu…”

“Yunanistan’daki Müslümanlar 1821 ilkbaharında dünyanın geri kalanı tarafından arkalarından gözyaşı dökülmeden ve farkedilmeden aniden yok oldular. Bir zamanlar Yunanistan’ın bütün ülkenin etrafına dağılmış büyük bir Müslüman nüfusuna sahip olduğuna bile inanmak zordu. Bu ailelerin arasında varlıklı çiftçiler, tüccarlar, memurlar yaşıyordu ve yüzlerce yıl boyunca burada yaşamış ve buraları kendi yurtları olarak kabul etmişlerdi… Kasıtlı ve acımasızca öldürüldüler ve hiçbir zaman pişmanlık gösterilmedi.

William St. Clair katliam sırasında  bulunan yabancı subayların gördüklerini böyle anlatmıştır:

Yunan komutan Tripoliçe de Teodoros Kolokotronis ise anılarında 32.000 kişinin katledildiğini yazmış ve cesetlerin çokluğundan atının şehir duvarlarından saraya kadar toprağa basmadığını iddia etmekteydi.

11 Şubat 1821 günü, ABD’de yayınlanan The American Mercury gazetesi şehirde yaşanan katliamda 20.000 müslümanın  öldürüldüğünü yazdı; ama şehirde bundan önce altı yüz Yunan ile yedi papazın da öldürüldüğünü de bildirdi. Justin McCarthy’ye göre The American Mercury öldürülen Yunanları Tripoliçe’de yaşanan katliam için bahane olarak göstermeye çalıştı.

Tripoliçe katliamından sonra, devrimin ilk aylarında Mora’da da Müslümanlara  karşı sistematik katliamlar uygulandı. Tarihçiler, en az 20.000 Müslümanın katledildiğini tahmin etmektedir. 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok