Thaçi "Preşevo Vadisi'nin Kosova İle Birleşmesi Mümkün” » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Thaçi “Preşevo Vadisi’nin Kosova İle Birleşmesi Mümkün”

Bu haber 02 Ağustos 2018 - 14:25 'de eklendi ve 107 views kez görüntülendi.

  Preşevo Vadisi

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Preşova Vadisi’nin Kosova ile birleşmesinin mümkün olabiceğini söyledi.
Kosova Ekonomi Odası ziyareti ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Thaçi, Preşova Vadisi yetkililerinin Kosova ile birleşme taleplerini de değerlendirdi.
Cumhurbaşkanı Thaçi, iki tarafında da anlaşmaya varması durumunda Preşova Vadisi’nin Kosova ile birleşmesinin mümkün olabileceğini ve bu duruma ne NATO, ne AB ne de ABD’nin karşı çıkamayacağını ifade etti.
Sırbistan ile sınırların yeniden belirlenmesi iddialarına da değinen Cumhurbaşkanı, “Sırbistan ile 400 kilometre sınırımız var. Devlet inşası sürecimizi tamamlamamız gerekiyor. Sınırların yeniden belirlenmesi konusu da görüşülecek. Ancak bu Kosova’nı bölüneceği anlamına gelmiyor. Sırbistan’nın bu hayali hiçbir zaman gerçekleşmeyecek” dedi.
Sırbistan ile diyalog kapsamında bir diğer görüşme zamanı konusunda ise Cumhurbaşkanı henüz net bir tarihin olmadığını kaydetti.

Preşova :Arnavutça, Presheva, Sırbistan’ın Pçnja bölgesindebulunan bir Belediyedir. Preşova ülkenin en güneyindeki yer alan belediyedir. Yüzölçümü 264 km² olan belediyenin nüfusu 2011 yılı itibarı ile 79,940’tır.Yugoslavya’nın dağılması ile Sırpların çıkardığı Bosna Savaşında Proşova Arnavutları Sırbistan ordusunda savaşa katılmamış olaylar çıkarmıştır.

Preşova Vadisi’nin en büyük yerleşimi olup Sırbistan’da yaşayan Arnavutların kültürel merkezidir.

Kaynak: Kosovaport

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok