Tarihte Bugün 10 Temmuz Biljani Katliamı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Tarihte Bugün 10 Temmuz Biljani Katliamı

Bu haber 10 Temmuz 2018 - 14:04 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

10.07.1992 BİLJANİ KATLİAMI:

 Kljuç Şehri, Biljani köyünde bir günde 260 Boşnak katledilmişti.

BİLJANİ’DEKİ KATLİAM, ANCAK SAVAŞ SONA ERDİKTEN SONRA, BU BÖLGEYİ BOSNA ORDUSU ASKERLERİ TARAFINDAN KURTARILINCA ORTAYA ÇIKMIŞTI.

10 TEMMUZ GÜNÜ, ÇOCUK VE KADINLARI AYIRDIKTAN SONRA YAŞA BAKILMAKSIZIN BOŞNAK ERKEKLER KÖYÜN İLK OKULUNA GÖTÜRÜLMÜŞ, İŞKENCE YAPILDIKTAN SONRA DA GRUPLAR HALİNDE KURŞUNA DİZİLMİŞLERDİR.

5 Aylık bebek Amila Cafeagic’i, toplu mezarda,annesinin kucağında elinde süt biberon şişesi ile bulmuşlardı. Onun  4 yaşındaki  Almir de katledilmişti. Sırp çetnikler tarafından şehit edilenler arasında  85 yaşındaki  Beço Çehiç de vardı.

  • Şehit mezarlığındaki en acı görüntülerden biri de yakılarak öldürülen Botonjic ailesinden 8 erkek ve 3 kadının, küle dönmüş ceset kalıntılarının iki mezara defnedilmiş olması.

“Kanlı bir sabaha uyandık”

Savaşta babası ve oğlunu kaybeden Ale Mulahmetovic, Biljani halkının korkunç günler yaşadığını anlatarak, “Her şey 10 Temmuz 1992 sabahı başladı. Camilerimizin yakıldığını gördük. Sırp askerler geldi ve herkesi topladı. Buradaki okul binasına götürdüler. En kötüsü de tüm işkenceleri yapan okulun öğretmeniydi.” diye konuştu.

Mladic’in Klujc’ta yapılanlar nedeniyle mutlaka ceza alması gerektiğini vurgulayan Mulahmetovic, Mladic’in yaptıkları için ceza almasıyla adaletin sağlanacağına söyledi.

Biljani’de babası ve kardeşini kaybeden Nesima Avdic de o güne dair “Her yerde kan vardı. Ölülerin taşındığı kamyonlardan kan damlıyordu. Kanlı bir sabaha uyanmıştık.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme karşısına çıkan eski Sırp askerlerin ifadelerini dinledikçe tüylerinin diken diken olduğunu aktaran Avdic, “Yaptıklarını inkar ediyorlardı. O sabah yapılan katliamın en büyük tanığı mezar taşları. Gidenleri geri getirecek bir adalet yok ama tek dileğim Mladic’in burada yapılanlardan suçlu bulunması.” dedi.

“İlk soykırım Kljuc’ta yapıldı”

Kljuc yakınlarındaki Prhovo köyünde de 1 Haziran 1992’de Sırplara tarafından aralarında 11 çocuğun da bulunduğu 53 kişi katledildi.

Katliamda dört oğlunu kaybeden Latif Jusic, o dönemde Slovenya’da çalıştığını anlatarak, “Döndüğümde dört oğlumun da öldürüldüğünü öğrendim. Sadece iki kızım hayatta kaldı. Mladic’in müebbet almasını istiyorum. Mladic en ağır cezayı hak ediyor.” diye konuştu.

Kljuc Şehit Aileleri Derneği Başkanı Emsud Mesic de savaşta iki oğlunu, anne ve babasını kaybetti.

Kluc ve civarında öldürülenlerin gömüldüğü toplu mezarların 1997 yılında açılmaya başladığını aktaran Mesic, şunları söyledi:

  • “İnsanlar evlerinde canlı canlı yıkıldı. Masum çocuklar ve yaşlılar öldürüldü. Mladic hangi cezayı alırsa alsın kurban yakınlarının acısı hafiflemeyecek. Savaşın ilk soykırımı burada yapıldı. Kljuc’un yanı sıra Sanski Most, Prijedor ve Bosanski Novi’de 6 bin insan katledildi.”

Mesic, Prhovo köyünden Nasiha Okic’in hamileyken öldürüldüğü, ayrıca köy sakinlerinden Sefik Medanovic de 2 yaşındaki kızının önünde dövülerek can verdiğini anlattı.

“Sırtına haç işareti yaptılar”

Lahey’deki mahkemede tanıklık da yapan Kadira Brkovic, Sırp askerlerinin Prhovo köyüne 30 Mayıs 1992’de gelmeye başladığını anlatarak, “Camil Medanovic’e sırtına haç işareti çizerek işkence ettiler. Önce insanları evlerine dönmeleri konusunda kandırdılar ardından 1 Haziran sabahı herkesi evinde öldürdüler. Evimiz kurşunlandı. Ben de yaralı olarak kurtuldum.” şeklinde konuştu.

Bugün Kljuc’taki huzurevinde kalan Ajsa Bajric’in de tek dileği dört oğlunu öldürenlerin cezalandırılması.

Son kez gördüm

Kljuc yakınındaki Velagici köyünde bulunan okulda 86 kişinin katledildiğini aktaran Bajric, “Oğullarımı son kez 1 Haziran 1992 sabahında gördüm. Onları götürdüler. Bir daha hiçbiri geri gelmedi. Hayatımın en zor anı, dört oğlumun kimlik tespitini yaptığım andı.” dedi.

Savaş boyunca dört toplama kampında esir tutulan Fahrudin Cemal de Velagici köyünün mezarlığında 121 şehidin bulunduğunu belirterek, “Bu insanlar 31 Mayıs’ta öldürülmeye başladı. İnsanlar okullarda öldürüldü.” ifadelerini kullandı.

  • Cemal, savaş boyunca Bosna Hersek genelinde 657 toplama kampı bulunduğuna dikkati çekerek, “16 ay toplama kamplarında kaldım. Ordan canlı çıkabildiğim için Allah’a şükrediyorum. Radovan Karadzic’in karar duruşmasında da Lahey’deydim. İyi ya da kötü bir ceza aldı. Aynısını diğerleri için de diliyorum. Savaşın ilk soykırımı 1992’de bu bölgede yaşandı ama burada yaşananlar sonraki yılların gölgesinde kaldı.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok