Tarihi Camii köylüler 165 yıldır koruyor » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Tarihi Camii köylüler 165 yıldır koruyor

Bu haber 30 Ocak 2017 - 17:01 'de eklendi ve 60 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç.

Camili Havzası’ndaki 6 köyden biri olan Maral’da, Osmanlı döneminden kalma tarihi İremit Camisi, ahşap mimarisi ve kök boya kullanılan rengarenk motifleriyle göz dolduruyor.

Köy halkınca özenle korunan ve 165 yıldır ayakta duran cami, Artvin’i ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Gürcistan sınırındaki Camili Havzası’nda bulunan 165 yıllık tarihi cami, yıllara meydan okuyor.

Maral köyünün muhtarı Metin Bayram yaptığı açıklamada, tarihi İremit Camisi’nin, 1851 yılında Osmanlılar döneminde inşa edildiğini ve bugüne kadar dimdik ayakta durmayı başardığını söyledi.

“OYMA VE SÜSLEMELERİ ASLINA UYGUN MONTE EDİLMİŞ”

 

“Caminin bulunduğu alan çok rüzgarlı bir bölgeydi. Sert esen rüzgar, ahşap camimizin özellikle çatı kısmına çok zarar vermiş. Bu nedenle dedelerimiz, zamanla eskiyen ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan camiyi yaklaşık 6 yıl sonra yerinden sökerek orijinal haliyle şu anki mevcut yerine taşımıştır. İçerisindeki oyma ve süslemeleri, aslına uygun monte etmişler.”

Caminin 165 yıllık süreçte onarımdan geçirildiğini, eskimiş ve çürüyen bazı tahtalarının değiştirildiğini anlatan Bayram, “Biz de ecdadımızın mirası olan camimize gözümüz gibi bakıyor ve ibadetlerimizi burada gerçekleştiriyoruz. Biz de aynı şekilde camimizin her türlü bakım ve onarımını yapıp gelecek nesillere aktarmak istiyoruz.” dedi.

Kaynak:Dünya Bülteni.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok