Soyağacı'nı Öğrenenler, Vatandaşlık Başvurusu Yapacak » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Soyağacı’nı Öğrenenler, Vatandaşlık Başvurusu Yapacak

Bu haber 19 Şubat 2018 - 12:04 'de eklendi ve 492 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç   Boşnak Medya

e-devlette başlatılan ‘soyağacı sorgulama’ hizmetinden dedelerinin kökeniyle ilgili bilgi alan bazı vatandaşlar Bulgaristan ya da Boşnak göçmeni olduğunu öğrendi. Alt-üst soy raporuna bakan vatandaşlar Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden vatandaşlık almak için harekete geçti.

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan ve Romanya göçmeni olduğunu öğrenen vatandaşlar, çifte vatandaşlık almak için harekete geçiyor. Avrupa’da serbest seyahat etmek isteyenler Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya çifte vatandaşlık imkanından yararlanmak istiyor.

Yunanistan ise Mübadele Anlaşması gereği vatandaşlık vermiyor. Ancak annenin, babanın, dedenin, anneannenin ya da babaannenin ‘Yunan kimliği’ olan kişilere vatandaşlık yolu açılabiliyor.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler bizzat kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları aracılığıyla ülkelerin Adalet, Dışişleri ya da İçişleri Bakanlıkları veya konsolosluklara başvuracak. Başvuru yaparken, gerekli belgelerin tercümesi yapılmış ve noter tasdikli olması gerekiyor. Bulgaristan göçmeni olduğunu öğrenen kişiler Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Dedelerinin Romen ve Boşnak olduğunu öğrenen vatandaşlar ise Bosna Hersek ile Romanya vatandaşlığı alabilmeleri için bu durumu kanıtlayan belgelerle ilgili konsolosluklara başvuracaklar. Makedonya vatandaşlığına başvurmak isteyenler ise gerekli evrakları tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapabiliyor. Vatandaşlık başvurusu reddedilen kişilerin, ilgili ülkede dava açma hakkı var. Bu kişilerin uluslararası platformlarda ya da Türkiye’de dava açma hakları bulunmuyor.

Kaynak:kamudanhaber.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok