ŞOK ! Kayıp Dayton Ant Evrağı Bir Sırp'ın Evinden Çıktı! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

ŞOK ! Kayıp Dayton Ant Evrağı Bir Sırp’ın Evinden Çıktı!

Bu haber 05 Kasım 2017 - 16:32 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

Haber: Eldina Selimoviç Boşnak Medya Bosna Temsilcisi

Bosna bugünlerde çok önemli bir olayın Şokunu yaşamakta çünkü 1995 yılından beri Boşnak Arşiv Müdürlüğünde olması gereken Dayton antlaşması’nın orjinal evrağı yıllardır tüm aramalara rağmen bulunamıyordu.

Normalde 3 nüsha olan ve Hırvatlarda mevcut ancak Boşnaklarda 1995 yılından beri kayıp olan ve tesadüfi ve tuhaf bir şekilde Sırplarında aynı zamanlarda kaybettileri idaa ettikleri evraktan Boşnaklara ait olanı bir Sırp’ın evine arama yapan Bosna polisi tarafından tesadüfi bir şekilde bulundu.

Željko Kuntoš adlı bir Sırp ın evinde bulunan orjinal evrak  31 Ekim günü (cadılar gecesi-bayramı gününde) Bosna polisi tarafından bulundu.

Bu zamana kadar devlet yönetiminde bir takım anlaşmalarda ne yazık ki  Hırvatlardan bakılarak anlaşmalar ve yasalar uygulanmaktaydı.

Tutuklanan Željko Kuntoš açıklamasında: “Ben evraklarıma bir gün bakarken yıllar önce bir İngilizce evrakı gördüm ve önemsemeyip bir  köşeye bırakmıştım “dedi bu evrağın Boşnaklarda bulunması gereken orjinal Dayton anlaşması olduğunu bilmiyordum şeklinde kendini savundu.

Bosna Hersek  Boşnak Arşiv Müdürü Saša Klepić konu ile ilgili açıklama yaptı :

1995 yılından beri evraklar arasında Dayton anlaşmasının orijinali ne yazık ki yoktu ve bulunamıyordu.”
 
Sırp Cumhuriyeti Sırp Radyo Televizyonu için MUPRS Organize ve Ciddi Suç İdaresinin başında bulunan Darko Iliç tarafından haber Sırplar tarafından da doğrulandı.

BN televizyonu, Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi eski başkanı Dragan Kalinic’in eski üyelerinden Zeljko Kuntos’un tutuklandığını da açıkladı. 

Boşnak Medya

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok