"Sivaslı Boşnakları Sivçanileri " Tanıyalım » Boşnak Medya
SON DAKİKA

“Sivaslı Boşnakları Sivçanileri ” Tanıyalım

Bu haber 22 Mayıs 2016 - 17:42 'de eklendi ve 781 views kez görüntülendi.

SİVASLI BOŞNAKLAR…..SİVÇANİ.

Sivaslı Boşnaklara İstanbul’da Sivçani denir.SİV,Boşnakça Sivas’ın kısaltılmışı demek.Sivçani ise Sivaslı demekmiş..Sivasta Boşnaklar ; Zara,Gemerek ve Hafik ilçelerinde dağınık halde yaşarlar.

Sivas’a Gelen Boşnaklar ve Tarihçesi

1800’lü yılların sonlarından başlayarak 1900’lü yıllarda da devam eden zulüm ve baskılardan dolayı başta Sancakta bulunan Kolaşin bölgesinde bulunan yurtlarından baskıların artmasıyla beraber Bijelo Polje civarına yerleşmişlerdir.Bu bölgede de oluşan baskı yüzünden 1920’li yıllarda Anadolu’ya göç etmişlerdir.

Anadoluya ilk geldiğinde farklı illeri dolaşmalarına rağmen kendi yaşam tarzları ; tarımcılık ve hayvancılık için uygun bir yerleşim yeri aramışlardır.Dönemin devlet politikası gereği ilk başlarda toplu bir şekilde yaşama imkanları olmamıştır.Bir kısmı o dönemlerde var olan ağaların ve çiftlik sahiplerinin yanlarına bir kısmı ise diğer köylere dağıtılmışlardır.Lozan Antlaşması ile ortaya çıkan mübadele ile Boşnakların bir kısmı Sivas ili Zara İlçesi Kayadibi ve Dereköy Köyü’ne yerleşmişlerdir.

Kayadibi köyü:  Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Kayadibi köyüne yıllar önce göç ederek, yerleşen Boşnak kökenli vatandaşlar, Boşnak kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

Sivas’a 105, Zara ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Kayadibi köyü sakinleri, ataları yıllar önce Bosna Hersek’ten göç ederek bölgeye yerleşmiş. Yaklaşık 28 hanesi ve 200’e yakın nüfusu bulunan ve 7’den 70’e herkesin Boşnakça konuşabildiği köyde, halen Boşnak böreği, Boşnak ekmeği, pittası (bir tür börek), Boşnak ekmeği gibi Boşnaklara özgü yemekler sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Boşnakların kullandıkları yöresel kıyafetler de köyde gerçekleştirilen şenliklerde köy halkınca giyiliyor. Köy halkının Bosna Hersek  göçmeni olarak 1923 yılında Kayadibi köyüne yerleştirilmiş.. Herkesin hala Boşnak dilini iyi bilmekte ve Boşnak kültürünü yaşatmakta. Köyde halen yaklaşık 200 nüfus bulunmakta,  “İstanbul’da köyün adını taşıyan bir de köy derneği bulunmaktaydı. Muhtarıyla, köylüsüyle, derneğiyle Kayadibi halkı iç içedir. Köyde köy konağı, ilköğretim okulu, cami bulunmaktadır” dedi.Kayadibi Köyü’nün derneği Mart 2016’da tüzük değişikliği yaparak ismini Sivas Bosna Sancak Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak değiştirmiş ,hizmetlerini diğer köylerdeki akraba ve dostlarına götürme kararı almıştır.

Başlarda Sivas’da ki bu köylerde bir kısmı Boşnak ,bir kısmı Erzurum civarından göç eden ailelerden oluşmuştur.Zamanla Erzurumdan gelenler bu köylerden göç edince Sivas’ta 2 adet sadece Boşnaklardan oluşan köy olmuştur.

Diğer köylere yerleşen Boşnakların bir kısmı yerleştirildikleri köylerde kalmayı tercih etmiş bir kısmı da bu iki köye gelmiştir.Bir kısmı da Adana,İzmir,Samsun ve İstanbul’a göç etmişlerdir.

Tespitlerimize göre Sivas’taki Boşnakların yaşadıkları yerler şu şekildedir:

Gemerek İlçesine bağlı Burhan Köyü ,Dendil Köyü , Karagöl,Tekmen Köyü ,Zara İlçesine bağlı Alişir,Armutçayırı,Deredam,Dereköy,Kayadibi,Şerefiye,Göktepe,Müslümabat ve Sivas Merkez

Çocukluğumuzda siyah beyaz televizyonların başında haber programlarını izlerken,biz Boşnaklar ENVER AKOVA televizyona çıkınca en çok onunla gurur duyardık..Büyüklerimiz Boşnakça: Ovaje Boşnak derlerdi.Enver Akova ,Sivas Gemerek Boşnaklarındandır. Ecevit döneminin CHP’sinde milletvekiliği ve başbakan yardımcılığı yapmıştır.Televizyonların başında izleyip Boşnaklığıyla övündüğümüz ilk ünlüdür..İktidardaki Bir zamanlar AKP’de milletvekilliği yapmış Hüseyin Kansu da Sivas Boşnakları’ndandır.

Boşnaklar Sivas’a Cumhuriyet öncesi,Bijelo Pole,Kolaşin ve Novipazar’dan muhacir olarak gelmişler.Dillerini günümüze kadar sürdürmeyi başarmışlardır.İstanbul’un çoğu yerlerinde Sivaslı Boşnaklara rastlamak mümkündür..Benzin istasyonlarından benzin alırken Boşnağa benzer biri görürüseniz Sivaslı Boşnaklardanmısın? diye sorabilirsiniz.Sivçanlı Boşnakların çoğu benzin istasyonlarında çalışır..

İstanbulda Bayrampaşa,G.osmanpaşa,Bağcılar ve Güngörende yaşarlar..

Yıldırım mahallesinde yaşayan Sivçanlar asimile olmaktan kurtulmuş,Bu mahallede yaşayan hemşehrileri sayesinde Boşnak dili ve halk oyunlarını ve adetlerini çok iyi öğrenmişlerdir…Hançer Petrol ve Hançer Düğün Salonu sahipleri bilinen ünlü Sivçanlardır.

Şevket Kuçeviç  Boşnak Medya

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok