Sivas Burhan Köyü Boşnakları » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırpları Sırplar Yalanlıyor !

Balkan Tarihi, Misafir Kalemler

Sivas Burhan Köyü Boşnakları

Bu haber 01 Eylül 2018 - 10:11 'de eklendi ve 587 views kez görüntülendi.

 

Burhan Köyü ,Sivas iline 135 km Gemerek ilçesine 13 km uzaklıkta şirin bir köydür.Köyün Kayseri’ye yakınlığı (88 Km ) nedeniyle Kayseri’ye yerleşen Boşnaklar vardır. Köyün nüfusu 372 olup karasal iklime sahip bir köydür.Tarim ve hayvancılık geçim kaynağıdır. Köy kültürel olarak zengindir.

Koyde Çerkez, Türkmen, Dadaş, Kürt ve Boşnaklar yaşamaktadır. Boşnakların Köye yerleşmesi 1924 yılında Šahovoći ve Pavino Polje’de Boşnak Soykırımından kaçan Boşnaklar Türkiye’ye kaçar.Bunlarin bir kısmını Şile Yeniköy’de iskan ederlerken bir kısmı da Giresun ve Samsun üzerinden ,o dönem Şarkişla’ya bağlı olan ( günümüzde Sivas’ın ilçesi) ve Ermeni’lerden boşalan Burhan,Şendil,Tekmen, Karagöl,kayadibi, Erenköy, Meryem Ana ve Atakilise gibi köylere iskan edildi.

Bu yöreye yerleştirilen Boşnakların tamamı Karadağ yöresindendir.

Yukarda adı geçen köylere otuzar hane olarak yerleştirilmişlerdir. Boşnak nüfusunu oluşturan sülaleler ; Ćokrlje,Dündar,Šahovići,Babajići ve Kajevići’dir. Köyde her sulaleleden sembolik olarak birkaç ev mevcuttur.Ortalama 20 hane Boşnak’tir. Burhan Köy’lu olup köyde yaşamayan Boşnaklar başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin hemen her yerine dağılmışlardir. bunun yanında Avrupa’ya yerleşenler de vardır. Köyde Boşnakça hemen her yerde olduğu gibi unutulmaya yüz tutmuştur. Ancak yemek kültürü yaşatılmaktadır Maslenica,Ribica,Tikvanik ve Boşnak böreği bunlardan bazılarıdır. Burhan köyünden kaymakam,doktor, mühendis, avukat, Öğretmen,polis ve müdür gibi çeşitli meslek kollarına mensup Boşnaklar çıkmıştır. Köylere ilgili son diyeceğimiz diğer Boşnakların yaşadığı köyler ve yakın illerdeki Boşnaklar ile ilişkileri devam etmekte olduğudur.

Kaynaklar: * Sabahattin Bulduk – Kayseri Bosnak Dernegi Başkanı *Nufusune.com “Bošnjaci u Turskoj ,Amir Hadzic-Mirsat Kalajdzic,Sarajevo 2014

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok