Sırplar IŞİD’in Balkanlar'a Saldırısı Durumunda Hedef Olacakları İdasında » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırplar IŞİD’in Balkanlar’a Saldırısı Durumunda Hedef Olacakları İdasında

Bu haber 09 Ağustos 2017 - 21:32 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Sırp bölgesinin Başkanı Dodik :”Balkanlarda ki terörü görmezden gelen batı Avrupadaki saldırıdan korkuyoruz iddasında.” Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti, IŞİD’in Balkanlardaki ilk hedefi olabilir. Komşu Bosna Hersek’te, Ortadoğulu terörist gruplarla bağlantılı olduğu düşünülen şirket ve sivil kurumların elinde bin 700’den fazla gayrimenkulün olması, bu konuda kilit rol oynuyor.

IŞİD’in Balkanlar’a Saldırması durumunda ilk hedef Sırplar olacak dedi

Belgrad Üniversitesi Güvenlik Fakültesi’nden Prof. Dr. Milan Mijalkovski, Bosna-Hersek’in yıllardır, topraklarında bulunan cihatçıların listesini hazırlamayı reddettiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Para, Arapların genellikle Saraybosna yakınlarında aldığı emlak satışlarından çeşitli vakıflar aracılığıyla geliyor. Resmi verilere göre, burada 30 ilâ 50 bin Arap yaşıyor. Arapların yaşadığı kasabalar özel bir statüye sahip ve Bosna yönetimi bu kasabaları hiçbir şekilde kontrol etmiyor.”

Sırp halka yönelik terörist saldırıların yaşanabileceği konusunda uyaran Mijalkovski, “Teröristlerin programına uymayan herkes hedef olabilir. Öncelikler arasında Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti olabilir. Sırp Cumhuriyeti’nin hedefte olması daha yüksek ihtimal çünkü Balkanlarda halifeliği oluşturma amacından kimse vazgeçmiş değil” dedi.

‘YENİ BOSNALILAR’

IŞİD
 
Şüphe uyandıran ‘yeni Bosnalılar’ sorununun 1995’ten sonra, Boşnakların saflarında çatışan tüm mücahitlerin ülkelerine geri gönderilmesi gerektiği kararına uyulmaması üzerine ortaya çıktığını belirten uzman, “Onları geri göndermek yerine, ki sayıları birkaç bin idi, onlara Bosna Hersek pasaportları dağıtıldı ve ülkede, Sırp Cumhuriyeti sınırı ve yoğunlukla Hırvatların yaşadığı Mostar kenti yakınlarına yerleşme fırsatı verildi” diye konuştu.

Bosna medyasında, ülkede IŞİD üyelerinin eğitildiği kamplarla ilgili çok sayıda haber yapıldı. En büyük kamplardan birinin, daha önce Yugoslavya Halk Ordusu tarafından kullanılan bir poligonda bulunduğu ifade ediliyor. İddialara göre halihazırda 80- 120 radikal İslamcı bu kampta eğitim görüyor.

‘BÜTÜN BÖLGE İÇİN TEHDİT’

Cihatçı örgütlerin askeri eğitime büyük önem verdiğini kaydeden Mijalkovski, “Tüm bu yaşananlar, silahlı İslamcı yapıyı oluşturma çabalarına benziyor. Bu yapı tüm bölge için tehdit oluşturacak. Eğer Balkanların bir yerinde terörist saldırı olursa İslamcı faktörü hemen aktif hale gelir, üstelik eski Yugoslavya’daki savaşlar sırasında Müslümanları öldürenlere şimdiden ölüm tehditleri almaya başladı” ifadelerini kullandı.

Kaynak :Sputniknews

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok