Sırp Basını: Türkiye, Balkanlar'da Aktif Rol Peşinde » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırp Basını: Türkiye, Balkanlar’da Aktif Rol Peşinde

Bu haber 30 Mart 2017 - 11:51 'de eklendi ve 83 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç. Sırbistan basını, Türkiye’nin AB, ABD ve Rusya ile birlikte Balkanlar’da etkin oyunculardan biri olmayı planladığını yazdı.

Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Orta Avrupa Genel Müdür Yardımcısı Kerem Alp’in Türkiye’nin bölgeye yönelik gizli bir gündemi olmadığına ilişkin beyanlarına yer veren Sırp Tanjug Ajansı, Türkiye’nin Balkan politikasının Avrupa’nın bölgedeki niyetleriyle çatışma değil tüm ülkelerle işbirliği içerisinde hareket ederek bölgede sulhun perçinlenmesini hedef alacağını yazdı.

Türkiye’nin bundan on sene önce Sırbistan ve Bosna Hersek ile birlikte üç taraflı bir mekanizma oluşturarak bölge ülkeleri arasındaki çatışma sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimde bulunduğunu hatırlatan Kerem Alp, bölgede milliyetçi akımların ne kadar yıkıcı neticeleri olabildiğinin görüldüğüne işaret etti.

Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki bozuk ilişkilerin tamirinin yanı sıra Türkiye’nin Sırbistan ve Arnavutluk arasındaki münasebetlerde de ilerleme kaydedilmesi için çalıştığını söyleyen Alp, finansmanını Türkiye’nin sağlayacağı Saraybosna – Belgrad otoyolu projesinin bölge ülkeleri tarafından kabul görmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Balkanlar’dan gelen basın mensuplarıyla yapılan toplantıda Batı Balkanlar’daki ülkelerin Türkiye için büyük önemi olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu ise bu nedenle de bölge ülkelerinden gazetecileri Türkiye’de ağırlamak istediklerini ifade etti.

Türkiye’nin TİKA aracılığıyla son 20 yıl içerisinde sadece Bosna Hersek’te 800’den fazla proje gerçekleştirdiğini söyleyen TİKA Saraybosna Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin ise TİKA’nın hem Boşnak hem de Sırpların yaşadığı yerlerde sayısız projeye imza attığını ve bunlar arasında Banya Luka’daki Ferhadiye Camii, Vişegrad’daki Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü ve Trebinye’deki Kültür Merkezi’nin yenilenmesi gibi dev projeler yer aldığını ifade etti. 

Kaynak:Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok