Sırbistana Eşcinsel Başbakan » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırbistana Eşcinsel Başbakan

Bu haber 16 Haziran 2017 - 17:43 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

Halkın yüzde 80’i Ortodoks Hristiyan olan muhafazakâr Balkan ülkesi Sırbistan’da bir ilk yaşandı. Sırbistan Devlet Başkanı Aleksander Vuçiç, başbakanlık görevine Kamu Yönetiminden Sorumlu Bakan Ana Brnabiç’i atadı.

Vuçiç’in başbakanlık görevine atadığı Ana Brnabiç, ülkenin ilk eşcinsel başbakanı. Ana Brnabiç cinsel tercihini gizlemiyor. Vuçiç Belgrad’da yaptığı basın toplantısında “Parlamentoya Başbakan olarak Ana Branabiç’i önermeye karar verdim” demişti. Vuçiç’ göre 41 yaşındaki yeni başbakan, pazarlama ve yatırım uzmanı aynı zamanda, kişisel ve mesleki açıdan bu görevin gerektirdiği tüm nitelikleri taşıyor. Hiçbir siyasi partiye üye olmayan bağımsız politikacı Brnabiç’in iki hafta içinde görevi devralması bekleniyor. Nisan ayında Devlet Başkanı seçilen Vuçiç’in halâ Genel Başkanı olduğu Sırp İlerleme Partisi (SNS) müttefikleri ile birlikte parlamentoda çoğunluğa sahip olduğu için Brnabiç’in başbakanlığının parlamentoda onaylanmasına kesin gözü ile bakılıyor. Temsili bir görevi yürüten Devlet Başkanı Vuçiç’in böylece hükümet üzerindeki nüfuzunu devam ettirmeyi amaçladığı belirtiliyor. Vuçiç’in Brnabiç’i başbakan olarak ataması, AB’ye olumlu bir mesaj görülebilir. AB üyeliğine aday Sırbistan’ın Avrupa yanlısı başbakan Brnabiç ile reform politikalarını sürdürmesi öngörülüyor.

Sırbistan’ın ilk eşcinsel başbakanı Ana Brnabiç 28 Eylül 1975 Belgrad’da doğumlu. Brnabiç ABD’nin Michigan eyalatindeki Northwood ve İngiltere’deki Hull Üniversitelerinde ekonomi eğitimi aldı ve birçok AB projesinin yanı sıra ABD firmalarında da çalıştı. Cambridge Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmaları için burs sağlayan Peksa organizasyonunun yönetim kurulu üyesi. Brnabiç İngilizcenin yanı sıra akıcı bir biçimde Rusça da konuşuyor. Genç Başbakan ağustos ayında o dönem başbakan olan Vuçiç tarafından Kamu Yönetiminden Sorumlu Bakan olarak atanmış ve eşcinselliğini gizlemeyen ilk hükümet temsilcisi olmuştu. Politika ve toplumun erkek egemen olduğu Sırbistan’da lezbiyen olduğunu daha önce kamuoyu ile paylaşan Brnabiç Deutsche Welle’ye verdiği demeçte “Vuçiç’e, cinsel tercihimi ne öne çıkarmak ne de gizlemek istediğimi söyledim, o da kabul etti” diye konuşmuştu. Bakan olarak atanmasının Sırp toplumu için büyük bir ilerleme olduğunu kaydeden Brnabiç “Birisinin sadece azınlığa ait olduğu için bir göreve getirilmesine kesinlikle karşıyım. Ama eğer o kişi gerekli beceri ve nitelikleri taşıyorsa, tercihleri, kökleri veya görüşleri nedeni ile de kesinlikle ayrımcılığa uğramamalıdır” diye konuşmuştu. Halkın neredeyse yüzde 80’ini Ortadoks Hristiyan olan ve Kilisenin toplumda büyük bir ağırlığı bulunan muhafazakâr Balkan ülkesinde eşcinsellik hala büyük bir tabu olarak görülüyor. Sırpların işi zor!

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
[email protected]

kafkassam.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok