Sırbistan ve Karadağ Boşnak Milli Meclisi » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırbistan ve Karadağ Boşnak Milli Meclisi

Bu haber 22 Eylül 2014 - 16:39 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.

Sırbistan ve Karadağ Boşnak Milli Meclisi

Sırbistan ve Karadağ Boşnak Milli Meclisi | görsel 1

 

SKBMM (SIRBİSTAN ve KARADAĞ BOŞNAK MİLLİ MECLİSİ)’

SKBMM’NİN (SIRBİSTAN ve KARADAĞ BOŞNAK MİLLİ MECLİSİ) TANINMASI

SBMM 11 Mayıs 1991 tarihinde, Bosna’daki savaşın başlamasından yaklaşık bir sene önce kurulmuştu. Sancaklı Müslümanların en üst yönetim organı olarak kuzey ve güney sınırlarında (Bosna ve Kosova’da) iki büyük savaş yaşamış, 1997 Temmuz’unda olduğu gibi Sırp baskınlarına uğramış ve 12 senelik bu sürede Sırp ve Karadağ taraflarınca legal olarak tanınmamasına rağmen Sancaklıların içeride ve dışarıdaki tek temsilcisi olmuştur. 24 Eylül 2000 seçimlerinde Uglanin’in tabiriyle “Boşnakların damlaları” Miloşeviç’i yerinden etmiş ve 18 partiden oluşan DOS İttifakı ve onun liderlerinden biri olan Voyislav Kostunitsa Yugoslavya’nın yeni yönetimini oluşturmuş ve bunda SBMM’nin büyük katkıları olmuştur. Boşnaklar, Kostunitsa hükümetinden umduklarını bulamamışlardı. Zaten Kostunitsa daha iktidara gelir gelmez Yugoslavya yönetiminin Kosova’daki egemenliğini güçlendirmesi gerektiğini belirterek bu anlamda Sancak’a da direk mesajlar vermişti. Sancaklılar bu kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde DOS İttifakı’nın yeni adayı olan Miroljub Labus’u DOS’tan daha önce ayrılmış olan Kostunitsa’ya karşı destekleme kararı alarak Yeni Pazar’da %76, Syenitsa’da %75, Tutin’de ise %95.8’lik oy oranları ile Labus’a önemli puanlar kazandırmışlardır.

2003 yılı Mart ayında bir suikasta kurban giden Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç döneminde daha önce soykırım ve katliam haberleri ile anılan Sırbistan bu kez AB’ye girme gayretleri ile gündeme gelmişti. SBMM Başkanı Süleyman Uglanin Belgrad’da Cinciç ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Duşan Mihayloviç ile görüşmeler yapıyor, Sancak’ın sorunlarını dile getiriyor, Cinciç ile Sancak Müftüsü Muammer Zukorliç Sancak Üniversitesi’nin açılış haberlerini birlikte veriyorlar, Cinciç suikastı sonrası başbakan olan Zoran Zivkoviç ve Eğitim ve Spor Bakanı Yeni Pazar’ı ziyaret ediyor ve karşılıklı hoşgörü mesajları veriliyordu. Sırbistan tarafının bir sene içerisindeki bütün bu abartılı değişim süreci alışıldık bir şey değildi ve 1990 senesi sonrası dönemlerde bile böyle bir diplomatik yoğunluk yaşanmamıştı. Peki ne olmuştu da Sırbistan böyle 180 derecelik bir değişim göstermişti? Cevap Avrupa ile bütünleşme çabalarında ve sihirli AB üyeliğinde saklıydı şüphesiz. Sırbistan-Karadağ Devleti 2003 Nisanında Avrupa Konseyi üyesi olduktan sonra gözlerini 2007’de AB üyesi olabilmeye çevirdiler. AB müktesabatı uygulamaları nedeniyle Sırbistan ve Karadağ’ın kanunlarının büyük bölümünü değiştirmesi ve yenilemesi gerekmekte ve azınlıklar ile ilgili düzenlemeler de bunların içerisinde bulunmaktadır. Tabii ki Sancak’ı ve diğer azınlıkları ilgilendiren en önemli konu kendileri ile ilgili yeni düzenlemelerdir. Buna göre Sırbistan-Karadağ Devleti bütün azınlıkları tanımış ve (kağıt üzerinde de olsa) haklarını özgürce kullanabilme izni vermiştir.

Gelişmelerin ardından Boşnaklar bu kez azınlık hakları ile ilgili yeni düzenlemeden istifade ederek Sancaklı Müslümanlara ait resmi bir milli konsey kurma girişiminde bulundular. Bu konsey aynı zamanda sadece Sancak’taki Boşnakları değil tüm Sırbistan ve Karadağ’daki Boşnakları temsil etme yetkisine sahip olacaktı. Bunun için 23 Ağustos 2003 tarihinde bir seçim toplantısı yapıldı. Davet edilmelerine rağmen Rasim Layiç ve Fevziya Muriç toplantıya katılmadılar.

13 Eylül 2003 tarihinde Sancak’ın başşehri Yeni Pazar’da Sırbistan Hükümeti’nin Azınlıklar Bakanlığı’nın organize ettiği ve AGİT ve AB Azınlık Hakları Komiserliği’nin gözetiminde bir toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantının amacı Sancak Bölgesindeki 11 belediyede yaşayan Boşnak toplumunun resmi temsilcilerini seçmekti. Bu amaçla demokratik yollarla seçilmiş olmak ve seçime katılmak için her adayın 100 farklı kişinin kendisini desteklediğine dair imza alması gerekiyor. Bir adaya imzası ile destek veren vatandaş başka bir adaya destek verememekteydi. Bu şekilde 352 aday 100’er imza toplayarak seçici olmaya hak kazandı. Bundan sonra bu imzalar onay için Azınlık Hakları Bakanlığı’na gönderildi. Bahsedilen 352 adaydan gerekli yeterliliğe sahip olan 210 tanesi kabul gördü. 13 Eylül tarihinde ise 210 aday Yeni Pazar Vrbak Oteli’nde toplanarak Sancak’ın yeni meclis üyelerini seçtiler; geçerli olan 198 oy ile 35 kişilik Sancak Boşnak Milli Meclisi yeni dönemin yöneticileri olmaya hak kazandılar.

Adayların belirlenmesinden sonra sıra Sancak Milli Meclisi başkanını seçmeye geldi. Meclis oy birliğiyle Süleyman Uglanin’i Sırbistan ve Karadağ Boşnak Milli Meclisi Başkanı olarak seçti. Yugoslavya’nın dağılmasından 13 yıl sonra Uglanin’in başkanlığı ilk defa mevcut devlet tarafından resmileştirilmiş oldu. Sancak için tarihi olarak nitelendirilebilecek bu olay özellikle milliyetçi Sırplar açısından negatif yönden aynı etkiyi göstermekteydi. Her partinin kendi listesini sunabilme imkanının olduğu bu toplantıda sadece Süleyman Uglanin’in hazırladığı liste gerekli şartlara uygundu ve büyük çoğunlukla Uglanin’in seçim listesi seçimi kazandı. Seçimlere dönemin Azınlık Bakanı Rasim Layiç dahil başka hiçbir siyasi lider katılmadı. Bunun sebepleri arasında yeterli imza sayısına ulaşılamaması olabileceği gibi seçimin protesto edilmesi de olabilir. Sonuçlar aynı zamanda Süleyman Uglanin’in Sancak halkından aldığı yeni bir güvenoyu şeklinde de yorumlanabilir.

Bu durum şüphesiz Sancaklılar için tarihi bir andı. Uzun yılların ardından Sancaklı Boşnakların ülke azınlıklarından biri olduğu kabul edilmiş ve uluslar arası toplumun gözetiminde yapılan seçimlerle Sırbistan-Karadağ Boşnak Milli Meclisi’nin (SKBMM) varlığı Sırp-Karadağ hükümetince resmen tanınmıştı.

SKBMM’nin ilk kararlarından biri Karadağ’daki nüfus sayımına ağırlık vermek olmuştur. Nüfus sayımında Karadağ’da bulunan Sancaklıların kendilerini “Boşnak” olarak tanımlamaları Sancak bütünlüğü açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda bölgede çeşitli konferanslar verilmiş ve halk bilinçlendirilmeye çalışılmıştır. Sayım sonuçları itibariyle de bu konuda başarılı olunduğu gayet açıktır.

Sırbistan Karadağ Boşnak Milli Meclisi, Yürütme Kurulu Başkanlığına Esad Dzudzeviç’i getirirken altı ayrı sektör kurulmuştur. Sektörlerin isim ve dağılımları şöyledir:Boşnak Dili ve Yazısı sektörü Prof. Zehniya BuliçEğitim ve Bilim sektörü

Prof. Zekeriya DugopolyatsHaberleşme sektörü Muhedin Fiyulyanin (Gazeteci)

Ekonomi ve Finans sektörü Ekrem Seyfoviç (İktisatçı)

Kültür Bakanlığı Muradiya Kahroviç

Uluslar arası Eşitlik ve Sosyal Hayata Etkili Katılım sektörü Bayro Omeragiç

Daha sonra yapılacak toplantıların birinde Spor ve Ekoloji Sektörü bakanları seçilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok