Sırbistan Kosova’yı Devlet Olarak Kabul Etmelidir ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırbistan Kosova’yı Devlet Olarak Kabul Etmelidir !

Bu haber 17 Mayıs 2017 - 12:00 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Nail Pinduk Kosova -Prizren  
 
Sırbistan Kosova’yı Devlet Olarak Kabul Etmelidir
Kosova’nın Washington Büyükelçisi Vlora Çitaku BMÖ Güvenlik Konseyi’nin genel kurulunda yaptığı konuşmada 1244 sayılı Karar’ın süresinin çoktan geçtiğini, Sırbistan Adalet Bakanı Nela Kuburoviç’in açıklamalarının kısır olduğunu ve Sırbistan’ın devlet olarak Kosova’yı tanımasını talep etti.
 
Sırbistan’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığına göre herkesten Kosova’ya gelip gerçeği görmesini talep eden ülkemizin Washington Büyükelçisi Vlora Çitaku, “Önümüzde birçok sıkıntılar var ve yapmamız gereken çok iş var. Sırplar Avrupa’da en fazla ayrıcalığa sahip topluluğu teşkil ederken Arnavutlar Sırbistan’da birçok sorunlarla karşılaşmaktadırlar.” dedi. Kosova’nın bağımsız ülke olduğunu hatırlatan Çitaku, Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik tutumlarının ırkçı olarak değerlendirdi.
 
UNMIK’in Kosova’da koruma rolünün kalmadığını belirten Çitaku, barış misyonlarına yaklaşımın değiştirilmesi gereğini dile getirdi.
 
Kosova’da UNMIK misyonunun kapatılması zamanının çattığına dair ABD ve Fransa büyükelçilerinin açıklamalarını selamlayan Washington büyükelçimiz Çitaku, “UNMIK’in Kosova’da rolü artık yok ve UNMIK’ın gelecek yıla ait bütçesinin artırılmasını şaşkınlıkla karşıladık.” dedi. Sırbistan ile diyalogdan da söz eden Vlora Çitaku, Ramush Haradinaj vakasını anımsatarak Sırbistan’ın diyalog sürecini ve INTERPOL’ü kötüye kullandığını ileri sürdü. Dünyanın gözleri önünde cereyan eden gelişmelerle ilgili Kosova’daki sorumluluğu Sırbistan’ın reddetmeyi sürdürdüğünü açıklayan Çitaku, “Sırbistan Kosova’yı eşit ve devlet olarak kabul etmelidir.” dedi.
 
Kosova’da Sırbistan tarafından işlenen savaş suçları nedeniyle cezalandırılan Sırplar sayısının sıfır olduğunu söyleyen Çitaku, Büyük Arnavutluk ve Büyük Sırbistan söylentilerine de değinirken “Ne Büyük Kosova ne de Büyük Arnavutluk yok.” dedi. Tanin: Diyalog Çıkmaz Sokakta Birleşmiş Milletler Genel Sekreterin Kosova Özel Temsilcisi ve UNMIK Şefi Zahir Tanin ise Priştine-Belgrat diyalogunun çıkmaza girdiğini belirtip milliyetçi söylentilerin geri dönmesini kınadı. Tanin bundan başka diyalog devamının Kosova ve bölgede ilerlemeye kilitsel önemden olduğunu vurgulayıp yapıcı çabaların halen mümkün olduğunu söyledi.
 

Boşnak Medya

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok