Sırbistan Başbakanı, Bosnalı Sırpları Belgrad'a Toplantıya Çağırdı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırbistan Başbakanı, Bosnalı Sırpları Belgrad’a Toplantıya Çağırdı

Bu haber 20 Şubat 2017 - 20:36 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.
 
 
Zeynep Işıl Hamziç. Sırbistan Başbakanı Vuçiç, Bosna Hersek’in Sırbistan aleyhindeki soykırım davasını revize etme kararına ilişkin olarak Bosnalı Sırp liderleri Belgrad’a toplantıya çağırdı.

Banja Luka ve Saraybosna’dan Sırplarla en geç Çarşamba günü bir toplantı gerçekleştirerek “Sırp halkının tamamının menfaati” için görüşeceklerini açıklayan Vuçiç, meseleyle alakalı  Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) Cumhurbaşkanı Milorad Dodik ile telefonla görüştüğünü ve bugün de Bosna Hersek Devlet Başk. Kosneyi Sırp Üyesi Mladen İvaniç ile görüşeceğini açıkladı.

RS’deki Muhalif Sırp Partilerinden Koalisyonu Dağıtma Tehdidi

Sırp Cumhuriyeti’ndeki en büyük muhalif partilerin oluşturduğu “Değişim İçin İttifak” platformu üyesi SDS, PDP ve NDP partilerinin liderleri, bugün ortak bir basın toplantısı gerçekleştirerek Bosna Hersek’in Sırbistan aleyhindeki soykırım davasını revize etmesi halinde Bosna Hersek düzeyindeki hükümet koalisyonundan çekileceklerini ilan ettiler.

SDS, PDP ve NDP, Lahey’e müracaat edildiği an hükümeti oluşturan koalisyonun meclisteki çoğunluğunu kaybedeceği tehdidinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Crnadak ve İzetbegoviç Arasında Gerginlik

Dışişleri Bakanı İgor Crnadak’ın Sırbistan aleyhindeki Srebrenitsa soykırımı davasının revize edilmesine karşı Lahey’deki Bosna Hersek Büyükelçiliği kanalıyla girişim başlatması, Dışişleri Bakanı ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç arasında gerginliğe neden oldu.

İzetbegoviç, Crnadak’ın Lahey nezdinde girişim için herhangi bir salahiyete haiz olmadığını ifade ederken Dışişleri Bakanı ise İzetbegoviç’i hamleleriyle ülkenin dış politikasını paralize etmeye çalışmakla suçladı.

Dava Süreci Tıkanırsa Dışişleri Bakanının Azli İstenecek

Crnadak’ın girişimiyle Lahey’deki uluslararası mahkemede davanın revize etmesinin engellenmesi durumunda muhalefetteki SDP tarafından Dışişleri Bakanı PDP’li Dışişleri Bakanı Crnadak’ın görevden azlinin talep edileceği duyuruldu.

Kaynak:Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok