Sınır Ekibi: Kosova-Karadağ Sınır çizgisi hatalı ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sınır Ekibi: Kosova-Karadağ Sınır çizgisi hatalı !

Bu haber 26 Şubat 2017 - 21:50 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

 

Zeynep Işıl Hamziç Boşnak Medya

Uzmanlardan “Kosova toprak kaybediyor” açıklaması geldi.

“Sırbistan ile gelecekte sınır çizgisinin belirlenmesinin de sorunlar yaratacağını vurguladı.”

Kosova’nı Karadağ ile Sınır Anlaşması’nı reddeden bağımsız uzmanlar grubu, Kosova ile Karadağ arasındaki sınır çizgisiyle ilgili yeni bilimsel delilleri açıkladılar.

Kosova – Karadağ arasındaki sınır belirleme çalışmalarında bağımsız uzmanlardan oluşan bir grup yaptıkları çalışmalarda Kosova’nın toprak kaybettiğini, Karadağ’ın ise 70.44 kilometre toprak kazandığını bildirdi.

Bağımsız uzmanlardan Shpejtim Bulliqi Karadağ ile Sınır Anlaşması’nın onaylanması halinde komşu ülkenin yüzölçümünün artmış olacağını söyledi.

“Karadağ 1945 yılından 2015 yılına kadar yüzölçümünün 13.812 km2 olduğunu açıklamıştır. Oysa anlaşmanın imzalanmasından sonra bu ülkenin yüzölçümü 13.882.44 km2 veya daha önceleri açıklandığından 70.44 km daha fazladır.” diye belirten Bulliqi, gerçekleştirdikleri araştırmalara değişik alanlara ait bir grup profesörün de dahil olduğunu açıkladı.

Bu 2 yıllık araştırmalar süresince Karadağ ile sınır çizgisi gerçeğinin ortaya çıkması için olağanüstü bir iş çıkardıklarını kaydeden Bulliqi; Bu çalışmanın herhangi bir siyasi maksat taşımadığını, amaçlarının Karadağ ile sınır çizgisinin hatalı belirlendiğini göstermek olduğunu ifade etti.

“Araştırma, devlet resmi delilleri esasınca sürdürülmüştür.Bu araştırmada Karadağ sınırına dair 861 resmi kamu haritası kullanılmıştır.”dedi.

Kaynak:Dünya Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok