SARAYBOSNA'DA KAYAK ZAMANI BAŞLADI ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

SARAYBOSNA’DA KAYAK ZAMANI BAŞLADI !

Bu haber 28 Aralık 2016 - 11:57 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

3 ARALIK’TA YILBAŞI VE SÖMESTRE İÇİN SEZON AÇILDI.

Zeynep Işıl Hamzıç Boşnak Medya

Bu yıl 21 Yaş Altı Avrupa Kayak Yarışları’na evsahipliği yapmaya hazırlanan bölgede tesisler yenilendi, hatta yenileri de eklendi. Tesisler ucuz ama kaliteli olmalarıyla dikkat çekmekte.

Bosna’nın üç “Olimpiyat” dağı olan Jahorina, Bjelasnica ve Igman, ziyaretçileri bir süre önce karşılamaya başladı, ancak nispeten ılıman hava kayak meraklıları için umut verici değil şimdilik.

Resmi kayak sezonu, 3 Aralıkta Saraybosna yakınlarındaki Jahorina’da ve  Bjelasnica’da 16 Aralık’ta başladı.

Bjelasnica ve Igman’ın yanı sıra  Jahorina, 1984 yılında Saraybosna tarafından o yıl yapılan Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştı günümüzde ise üç etkinlik barındıran dünya çapındayerlerden görülerek buralar ödüle layık görüldü.

10f820c1fe

Bjelasnica’da 20, Bosnalı Sırplar’ın işlettiği Jahorina’da ise 70’e yakın irili ufaklı tesis bulunuyor. 25 Aralık’ta açılan sezon mayıs ayına kadar devam ediyor. Bosna Hersek’in merkezine 30 dakika mesafede olan otellerin dekorasyonlarında genelde ahşap ve taş kullanılmış. Birbirinden şık ve otantik atmosfere sahip olan oteller arasında seçim yaparken zorlanıyorsunuz. THY, Saraybosna’ya haftada 10 sefer düzenliyor.

Havalimanı ya da Saraybosna merkezden kayak bölgesindeki otellere ulaşım taksiyle 15 euro. Kayak otellerinde fiyatlar uçuk olur diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Otel fiyatları da yeme- içme de hem çok ucuz hem de yemekler damak tadımıza çok uygun. Etleri nefis ve porsiyonları da büyük. Boşnak böreği bir harika.

Yaşadığım en büyük sıkıntı demleme çay bulamamaktı. Onu da Saraybosna, Başçarşı’daki Moriça Han’da çözdük. Bu arada Bosna kahvesi bizim Türk kahvesine çok benziyor. Yalnız sunumu daha güzel. Farkı sade pişirilip kıtlama şekerle birlikte gelmesi. Kahvenin de çayın da yanında mutlaka lokum ikram ediliyor.

Vizesiz 1.5 saatte gidebilen, ucuz kaliteli ve kendinizi evinizde gibi hissedebileceğiniz bir destinasyon Saraybosna. Netice itibarıyla 415 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Yılbaşı veya sömestr tatilini geçirmek için ideal.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok