Saraybosna'da 'Başörtüsü' Yürüyüşü » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Saraybosna’da ‘Başörtüsü’ Yürüyüşü

Bu haber 07 Şubat 2016 - 21:12 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

 

‘Başörtüsü benim hakkım ve seçimim’ sloganıyla düzenlenen yürüyüşte, yargı çalışanlarına ‘dini sembollerin’ yasaklanması kararına tepki gösterildi.

Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna‘da, ‘Başörtüsü benim hakkım ve seçimim’ sloganıyla yürüyüş düzenlendi.

Başkent’teki Başçarşı Meydanı’nda toplanan yüzlercebaşörtülü kadın, Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu‘nun (VSTV) yargı çalışanlarına, başörtüsünü de içine alacak şekilde ‘dini sembolleri’ yasaklaması kararına tepki gösterdi.

Yürüyüşte, hükümete insan haklarına saygı çağrısında bulunan grup, ‘Başörtüsü benim hakkım’, ‘Beni, başımın üzerinde olanla değil içinde olanla yargılayın’, ‘Başörtüsü benim kimliğim’ yazılı dövizler açarak, başkentteki Saraybosna Çocukları Meydanı’na yürüdü.

Bosna Hersek Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Başkanlığı temsilcilerinden İsmet Becar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin insan haklarını gözetmesi ve halkına özgürlük tanıması gerektiğini ifade ederek, ‘Özgür bir toplum olmak istiyoruz’ dedi.

VSTV’nin yasağına karşı hafta başında da Bosna Hersek‘in Tuzla, Mostar, Kakanj, Gorazde, Visoko, Bihac ve Travnik şehirlerinde, ‘Başörtüsü benim hakkım ve seçimim’ sloganıyla yürüyüşler düzenlenerek karara tepki gösterilmişti.

 

KAYNAK: http://beyazgazete.com/haber/2016/2/7/saraybosna-da-basortusu-yuruyusu-3105411.html

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok