Saraybosna'da "Barış Yürüyüşü - Nezuk - Potocari" » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Saraybosna’da “Barış Yürüyüşü – Nezuk – Potocari”

Bu haber 02 Temmuz 2017 - 21:58 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

NAİL PİNDUK    PRİZREN-Boşnak Medya

Barış yürüyüşü pazartesi günü Sarejevo’da başlıyor. Temmuz sabahı binlerce kişi Srebrenica kurbanlarının  hatırlandığı sekiz günlük uzun yol yürüyüşüne başlanacak. 240 kilometreden uzun bir yol olan “Marş Mira Barış yürüyüşü” için başvuran yaklaşık 70 vatandaş Muhammed Papić Feni’ye geleneksel olarak “3 Temmuz’da Şeyh Anıtı ve RBİH Ordusunun Saraybosna’daki Dolac-Malti’ya düşen askerlerinin önünde başlanacak.

Planlamalara göre, katılımcılar geceyi Ozren, Ponijeri, Javorje, Jalovo brdo ve Nezuk dağlarında geçirecekler. Sendika Vatandaşlığı Derneği, “Zamanının Şahitleri” gibi örgütlerin Sendika Örgütü ve “Savaşçıların Düzgün Örgütü”isimli guruplar tarafından Saraybosna ile işbirliği içinde”Marş Mira Barış yürüyüşü – Nezuk – Potokari” düzenlenecek.

Yedi yıldır Saraybosna da organize edilen  , varışın 11 Temmuz’da yapılması planlanan Potocari’ye yolculuklarına devam edeceği Nezuk’taki “Barış yürüyüşü” katılımcılarına katılacak olanların, toplu gömülecekler ve yeni bulunan kurbanlarla bu günde defnedecekleri açıklandı.

Yetkililer ayrıca, bu yılki ana mesajın “Masha” nın Srebrenica ve Podrinje ‘nin Boşnaklarının masum kurbanlarının anılarını sakladığını vurguladı.

U ponedjeljak počinje “Marš mira Sarajevo – Nezuk – Potočari” Oko 70 građana do sada se prijavilo za “Marš mira Sarajevo – Nezuk – Srebrenica”, osmodnevni put dug više od 240 kilometara koji se prepješači u spomen na nekoliko hiljada Srebreničana kada su jula 1995. godine prešli put od gotovo 100 kilometara da bi pronašli spas u Tuzli Veličina slova: a a a Jedan od organizatora Marša, Muhamed Papić kazao je Feni da tradicionalno, “Marš mira” kreće 3. jula ispred Spomenika šehidima i poginulim borcima Armije RBiH na Dolac-Malti u Sarajevu. Prema planu, učesnici će noćiti na planinama Ozren, Ponijeri, Javorje, Jalovo brdo te Nezuk. Dodao je da su organizatori kao i svake godine Udruženje građana “Svjedoci svog vremena” u suradnji sa Sindikalnom organizacijom i “Jedinstvenom organizacijom boraca” Sarajevo koji već sedmu godinu organiziraju pohod “Marš mira Sarajevo – Nezuk – Potočari”. Organizirana kolona iz Sarajeva priključit će se učesnicima “Marša mira” u Nezuku, odakle će nastaviti put do Potočara, gdje je dolazak planiran 11. jula, na dan kolektivnog ukopa i dženaze žrtvama genocida. Također je naglasio da je i ove godine glavna poruka “Marša” čuvanje sjećanja na nevino stradale Bošnjake Srebrenice i Podrinja.

Kaynak:.info-ks.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok