Sancak'ın Güzel Şehri Novipazar.... » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sancak’ın Güzel Şehri Novipazar….

Bu haber 01 Ocak 2015 - 23:01 'de eklendi ve 179 views kez görüntülendi.

SANCAK’IN GÜZEL ŞEHRİ NOVİPAZAR…

800px-Novi_Pazar02

 

Novi Pazar (Kiril: Нови Пазар, Osmanlı İmparatorluğu döneminde يكى پازار Yeŋi Pazar[) Sırbistan sınırları içinde, Sancakbölgesinde bir şehir ve belediye merkezidir. Sancak bölgesinin, Sırbistan bölümünde kalmış kısmının merkezidir. İdari olarakŞumadiya ve Batı Sırbistan bölgesinin Raška İlçesi sınırları içinde yer alır. SırbistanKosova sınırına yakın bir konumdadır.

Yeni Pazar, 1459-1461 yıllarında Saraybosna’nın da kurucusu olan İsa Bey İshakoviçtarafından kurulmuştur. Şehre dair ilk kayıt 15. yüzyıla aittir. Bu kayıtta şehir, Dubrovnikbölgesine bağlı bir kasaba olarak belirtilmiştir. 19. asır sonu idarî dağılımda Kosova Vilayeti’nin Priştine Sancağı’na bağlı bir merkez olmuştur.)

Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehir, Balkanlar’ın genelinde ünlü bir şehir olmuştur. Osmanlı idaresinde şehir, Sancak bölgesinin kültür başkentidir.

1878 yılında, Berlin Kongresi ile beraber şehir, dünya tarafından da duyulmaya başlanmıştır. Bu dönemde Osmanlı Devleti ile batı devletleri arasındaki sorunlardan birisi de burası olmuştur. 1878 yılı, şehrin Osmanlı’dan koparılışının başlangıcıdır. Şehir, 1878-1908 yılları arasında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. 1908’de Yeni Pazar yeniden Osmanlı hükümranlığına alınsa da, bu durum, patlak veren Balkan Savaşları ile tamamen değişmiş ve şehir 1912 yılında Sırbistan Krallığı tarafından işgal edilmiştir. 1912 sonrasındaki süreçte şehir, hızla önemini ve gücünü kaybedip sıradan bir şehir hâlini almıştır

Altun-Alem_mosque

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOVİPAZAR ALTUN ALEM CAMİİ

 

Şehir, KosovaKaradağSırbistan’ın kesiştiği bölgede (Sancak) bulunur. Belgrad’ın 290 km güneyinde yer alan Yeni Pazar, İbre Nehri mevkiinde ilerleyen eski yol üzerinde bulunur. Bu yol güney yönünde Karadağ’ın başkenti Podgorica ve Adriyatik Denizi’ne doğru devam eder. Belediyenin toplam sınırları 742 km2’dir.

Sancak bölgesi Sırbistan ve Karadağ‘ın ayrılmasından sonra coğrafi bakımdan ikiye ayrılmıştır. Başkent, Yeni Pazar bu sebeple bölgenin Sırbistan kesiminde kalmıştır. Bölgenin en büyük şehri olmakla beraber Boşnakların yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Halkı büyük çoğunlukla Boşnaklardan oluşmaktadır.

Noviazar, Taş Devri’ne kadar giden bir yerleşim geçmişine sahiptir. Şehir ve civarının eski devirlerdeki bu durumu, yakın devirlerde ve özellikle Osmanlı zamanındaki gelişmelerle şehre yeni bir hava katmıştır.

Tarihî yapılar:

  • 15. yüzyıldan kalma kule (İsa Bey İshakoviç devri)
  • Altun Alem Camii: 16. yüzyıldan kalmıştır. Kurucusu Müslihüddin Abdülgani’dir.
  • Emir Ağa Hanı (Konak): 17. yüzyıl.
  • 10. yüzyıldan kalma mezarlık
  • Hamam: 15. yüzyıl. (İsa Bey İshakoviç devri)
  • Sopoçani Manastırı: I. Uroş devrinden (13. yüzyıl)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok