Dolar : Alış : 4.4581 / Satış : 4.4662
Euro : Alış : 5.2687 / Satış : 5.2782
HAVA DURUMU
hava durumu

Istanbul25°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 41 Kategoride 2259 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sancak’dan Erzincan’a Bir Göç Hikayesi ve Erzincanlı Boşnaklar!

07 Mayıs 2018 - 321 kez okunmuş
Ana Sayfa » Boşnak Tarihi»Sancak’dan Erzincan’a Bir Göç Hikayesi ve Erzincanlı Boşnaklar!

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Ben Mehmet Kamil Akbaş, ikinci kuşaktan Seydo Hayrettin’in Torunuyum. Biz 1600 yıllarında Rumeli’de Osmanlı süvari birliğine bağlı Askerlerle yola çıkan süvari askerlerinin devamıyız.Osmanlı döneminde kazanılan savaşlarla Rumeli’ye kök salmışız… Şimdi Seydo kimdir diye sorarsanız? Seydo Sancak bölgesinde Hajretinovic kabilesine bağlı üç köyün kabile reisidir. 

Hayrettinovic kabilesi emrindeki 300 savaşçıyla birlikte Osmanlıya savaş açan Sırp ordusunu dağıtmak yollarına pusu kurup çeşitli tuzaklarla engellemektir.

Sonuçta bu kabile Osmanlıya canı pahasına bağlılığıyla bilinmektedir bu tabiki Sırp ordusunu çok rahatsız etmiş bir gece Alınan kararla Sırp ordusu çok büyük bir kuvvetle Hayrettinovic kabilesine baskın yapmışlar. Sabaha kadar süren çatışmada Sırp birligi’ne cok ağır kayıplar vermişlerdir ve artık oraları terk etme vakti gelmiştir ve ayni gece tabiri caiz ise ocağın üstünde yemeği bırakarak yola çıkmışlar ve yeni bir yer  tayin etmişler ta ki Çanakkale Destanına kadar…..

Yıl 1915 yani çanakkele savaşı iki buçuk aylık bir yürüyüşten sonra İstanbula varırlar. Seydo Aga emrindeki adamlarıyla Çanakkale meydan muharebesine katılırlar ve yanlarında gelen geride kalan kadın çocuk ve yaşlılar Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün emriye o zaman Türkiye’nin Doğusunu dengelemek için Gemiyle Trabzon’a oradan Erzurum Aşkale kazasına nakil edilirler.Bizim kabile çifcilikten geldigi için o zaman Erzurumun kazası şimdiyse Büýük Erzincan depreminden sonra Erzurum’dan alınıp Erzincan’a bağlanan Tercan kazasının eski bir ermeni köyü olan eski ismi Pekeric yeni ismi Çadırkaya olan beldeye getirilmişler.Bu zaman zarfın da malesef  bizim kabile büyüklerinden çoğunluğu şehit olmuş çok az bir kısmı Gazi olarak geri dönmüşler.

Şu an Erzincan da yaklaşık 1000 kişi civarı Boşnak yaşamaktadır.

1980’e kadar Erzincan Tercan bağlı Çadırkaya beldesinde kalmışlar. Tabi bu arada Türkiye’nin çeşitli bölgelerine göc etmişler ağırlıklı olarak Pendik, İzmir,Kocaeli- İzmit’e yerleşmişler.Daha sonra soy Adı kanunuyla AKBAŞ soy ismini almışlar.

Herkese selam ve sevgiler. Allahımanet. SAYGILARIMLA

Mehmet Kamil Akbaş.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Boşnak Medya © 2016 Tüm hakları saklıdır »
error: İçerik Koruma Devrede!