Sancak ve Bosna'dan Erzincan'a Göç Hikayesi ve Erzincanlı Boşnaklar! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sancak ve Bosna’dan Erzincan’a Göç Hikayesi ve Erzincanlı Boşnaklar!

Bu haber 07 Mayıs 2018 - 13:13 'de eklendi ve 486 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

1-)YENİPAZAR’DAN ERZİNCAN’A GÖÇLER

Ben Mehmet Kamil Akbaş, ikinci kuşaktan Seydo Hayrettin’in Torunuyum. Biz 1600 yıllarında Rumeli’de Osmanlı süvari birliğine bağlı Askerlerle yola çıkan süvari askerlerinin devamıyız.Osmanlı döneminde kazanılan savaşlarla Rumeli’ye kök salmışız… Şimdi Seydo kimdir diye sorarsanız? Seydo Sancak bölgesinde Hajretinovic kabilesine bağlı üç köyün kabile reisidir. 

Hayrettinovic kabilesi emrindeki 300 savaşçıyla birlikte Osmanlıya savaş açan Sırp ordusunu dağıtmak yollarına pusu kurup çeşitli tuzaklarla engellemektir.

Sonuçta bu kabile Osmanlıya canı pahasına bağlılığıyla bilinmektedir bu tabiki Sırp ordusunu çok rahatsız etmiş bir gece Alınan kararla Sırp ordusu çok büyük bir kuvvetle Hayrettinovic kabilesine baskın yapmışlar. Sabaha kadar süren çatışmada Sırp birligi’ne cok ağır kayıplar vermişlerdir ve artık oraları terk etme vakti gelmiştir ve ayni gece tabiri caiz ise ocağın üstünde yemeği bırakarak yola çıkmışlar ve yeni bir yer  tayin etmişler ta ki Çanakkale Destanına kadar…..

Yıl 1915 yani çanakkele savaşı iki buçuk aylık bir yürüyüşten sonra İstanbula varırlar. Seydo Aga emrindeki adamlarıyla Çanakkale meydan muharebesine katılırlar ve yanlarında gelen geride kalan kadın çocuk ve yaşlılar Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün emriye o zaman Türkiye’nin Doğusunu dengelemek için Gemiyle Trabzon’a oradan Erzurum Aşkale kazasına nakil edilirler.Bizim kabile çifcilikten geldigi için o zaman Erzurumun kazası şimdiyse Büýük Erzincan depreminden sonra Erzurum’dan alınıp Erzincan’a bağlanan Tercan kazasının eski bir ermeni köyü olan eski ismi Pekeric yeni ismi Çadırkaya olan beldeye getirilmişler.Bu zaman zarfın da malesef  bizim kabile büyüklerinden çoğunluğu şehit olmuş çok az bir kısmı Gazi olarak geri dönmüşler.

Şu an Erzincan da yaklaşık 1000 kişi civarı Boşnak yaşamaktadır.

1980’e kadar Erzincan Tercan bağlı Çadırkaya beldesinde kalmışlar. Tabi bu arada Türkiye’nin çeşitli bölgelerine göc etmişler ağırlıklı olarak Pendik, İzmir,Kocaeli- İzmit’e yerleşmişler.Daha sonra soy Adı kanunuyla AKBAŞ soy ismini almışlar.

Herkese selam ve sevgiler. Allahımanet. SAYGILARIMLA

Mehmet Kamil Akbaş.

2-) BOSNA’DAN ERZİNCAN’A GÖÇLER İSE;

Bosna’dan Erzincana ilk göç: ilk İzmir ve Trabzon’a sonrada dağılım yapılarak Erzincan’a 1922 yılında olmuş.Önce 150-200 kişilik kafileler olarak gelmişler.Çiftçilikle oradaki yerli halka uşaklık yaparak geçinmişler.

Erzincan’ın Tercan İlçesi,Çadırkaya ve Çadırlı ya yerleşmişler.

Günümüzde Çadırkaya’da 100 kişi,Çadırlı’da 60-70 kişi mevcut.

Bu köyde okuyan Boşnakların bir kısmı memur olup ayrılmış ve dağılmış.

Kalanlar ise gelenekleri yaşatmaya çalışmaktalar.Büyüklerin hepsi Boşnakçayı bilmekte ve gençlerede aktarmakta.

En bilinen Bosna’dan ve Novipazar  civarından gelen sülaleler Duleviç ,Birejan ,Kukulas sülaleleri.

TERCAN KÖYÜ…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok