Rusya'da Türk Askerlerimiz için Şehitlik İnşa Edilecek » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Rusya’da Türk Askerlerimiz için Şehitlik İnşa Edilecek

Bu haber 20 Temmuz 2017 - 2:22 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

NAİL PİNDUK KOSOVA BOŞNAK MEDYA DIŞ HABER SORUMLUSU

Anlaşma yürürlüğe girdi, Türkiye Rusya’da şehitlik inşa edecek Rusya’da aradığınız kişinin mezarını bulan dijital harita geliştirildi Rusya ve Türkiye arasında 3 Aralık 2012 tarihinde imzalanan “Şehitlik Anlaşması” Rusya’da hükümetin onayıyla yürürlüğe girdi. Birgün gazetesinde yer alan habere göre Rusya hükümetinden yapılan açıklamada, ”Taraflar, ülkelerin ulusal ve dini gelenekleri göz önünde bulundurarak topraklarında bulunan mezarların düzenlenmesini, bakımını ve korunmasını sağlayacak.” denildi.

Anlaşma ile 1. Dünya Savaşı yıllarında esir düşen ve kamplarda hayatlarını yitirerek Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde defnedilen Türk askerleri için şehitlik anıtı inşa edilecek. Anlaşma ile ayrıca, Vladivostok, Petrevski ve Hirov şehirlerinde bulunan Türk askerlerinin mezarlarının künye tespitinin yapılması ve bu şehirlerde de birer anıt inşa edilmesi de amaçlanıyor.

Söz konusu anlaşma 3 Aralık 2012 tarihinde Başbakanlar düzeyinde gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyi 3. toplantısında Dışişleri Bakanları tarafından imzalanmıştı. Rusya, anlaşmaya ilişkin iç onay sürecini 11 Aralık 2013 tarihinde tamamlamıştı. TBMM’de kabul edilen anlaşmaya ilişkin yasa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 10 Mart’ta Moskova’da yaptıkları görüşme öncesinde Türkiye’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok