Prizren'den Suzi Çelebi » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Prizren’den Suzi Çelebi

Bu haber 23 Temmuz 2018 - 9:06 'de eklendi ve 155 views kez görüntülendi.

Nail Pinduk   Kosova Prizren

Prizrenli Suzi Çelebi (d.1524), Türk bir Osmanlı şairi ve tarih yazarıydı . 15’inci yüzyıl Balkan fetihlerini ve 15’inci yüzyılın en ünlü şiirsel eserlerinden biri olan ordu komutanı Ali Bey Mihaloğlu’nun muharebesini ve ihtişamını anlatan destan şiiri Gazavatnam Mihaloğlu’nu hatırlıyoruz kendisini . Suzi Çelebi Camii Erken yaşantısından bilinenler, Prizren’deki doğum yeri  olan bugünkü Kosova da, 1455-1465 yılları arasında doğmuş olduğu tahmin edilmektedir.. Asıl adı ise Abdullah oğlu Mahmud’un oğlu Muhammed-Efendi’dir .

Suzi, “yanan” anlamına gelen bir takma isimiydi. S referredzî-i Rûmî, Sûzî-i Pürzerrînî, Mevlânâ Sûzî, Sozi Çelebi / Efendi / Baba. Prizren’de bir vakıf kurdu . Ayrıca hayatının bir bölümünü Belgrad’da yaşadı . Alternatif isim Naqshbandi Suzi , Sufizmin Nakşibendi sırasına ait olduğunu belirtir. Suzi Çelebi , Osmanlı askeri lideri ve sömürücü Gazi Ali Mihaloğlu’nun katib’i olarak birçok kampanya ve savaşın tanıklığı yaptı.

gazelle padişaha şikâyet etti ve onu azlettirdi. Bu olayla padişahın takdirini kazanan şaire Yavuz Sultan Selim, Prizren yakınlarında bugün de mevcut olan Grajdanik çiftliğini verdi. Buranın gelirini yaptırdığı cami ve medreseye vakfettiği, 919 (1513) tarihli bir sûreti günümüze ulaşan vakıfnâmesinden anlaşılmaktadır. Sûzî Çelebi vefatına kadar bu camide imamlık ve medresede hocalık yaptı. (29 Ekim 1524) Prizren’de vefat etti ve camisinin hazîresine defnedildi. Sûzî vakfiyesinin şahitlerinden olan kardeşi Nehârî’nin (ö. 929/1523) kabri de aynı hazîrededir. Vakfiyeden Sûzî Çelebi’nin Ayşe adında bir kızı olduğu öğrenilmektedir. Sûzî’nin şairliğinden övgüyle bahseden şuarâ tezkireleri, onun şairlikte en üst noktayı yakalayan sanatkâr bir tabiata sahip olduğunu ifade etmektedir. 

Prizren’e döndükten Askere Gazavatnam Mihaloğlu bunlardan 2.000 atlattı ve korunmuş olan takım, yaklaşık 15.000 mısralık bir epik şiir Berlin Kütüphanesi ve (eski) arasında “Doğu Koleksiyonu” nda Bilim ve Sanat Yugoslav Akademisi içinde Zagreb vakufnama ile birlikte (sürekli bağış olarak), 16. yüzyılın Şiirinde epik bir askeri tarihin bulunması amaçlanmış olmasına rağmen, şair onu bir dil kadar çekici kılmak için florid dili ile aşılamıştır.Suzi Çelebi Prizren’de öldü ve Bistrica nehrinin sol tarafındaki Prizren merkezindeki küçük Suzi Çelebi Camii’ne gömüldü . 1513 yılında inşa edilmiş ve şehirdeki en eski olanıdır. Mezar küçük bir duvarla çevrilmiş ve üzerinde ölüm yılı imzalanmıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok