Prizren Sancağı (1864–1912) » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Prizren Sancağı (1864–1912)

Bu haber 31 Ocak 2017 - 17:15 'de eklendi ve 84 views kez görüntülendi.

 

Prizren Sancağı Osmanlı İmp.nun önemli Sancakların dan biridir.Sancağın merkezi Prizrendir.

Prizren Sancağı, 1455 yılında Prizren’in Sırp despotluğu’ndan Osmanlı İmp.tarafından alınması sonucunda kurulmuştur. 1867 yılında Sancak Debre ve İskodra Sancakları ile birlikte İskodra Vilayeti’ne bağlandı. 1871 de de Sancak yeni kurulan Prizren Vilayeti’ne 1877 yılında da tekrar Kosova Vilayeti’ne bağlanıp Prizren Vilayetin merkezi yapıldı.

Sancak, Ekim 1912 tarihinde I. Balkan Savaşı sırasında Sırbistan ve Karadağ tarafından işgal edilip 1913 Londra Konferansı ile Sırbistan ve Karadağ arasında paylaşılmıştır.

Nahiyeler’i,

Prizren, Rahofça,Kalkandelen,Kaliş’ dir.

Kazaları,

Prizren,Gostivar,Kalkandelen,Luma’dır.

İdari Yapısı ve konumu,

Prizren Sancağı, Balkanlarda mevcudiyetinin büyük bir kısmında toprak bütünlüğüne sahip olmayan nadir sancaklardan biridir. Bu sancak, birbirlerinden uzak iki bölgeye ayrılmıştır. Güney kısmı Prizren’in geniş bir çevresini, Arnavutluk’un kuzeydoğu kesimlerini kapsamaktaydı ve Arnavut-Sırp-Eflak karışımı bir nüfusu kapsamaktaydı. Kuzey kısmı Lim ve Ibar nehirleri arasındaki bölgede uzanıyordu ve Sırp-Eflak nüfusunu kapsıyordu. Sancak merkezi, uzun geleneğe sahip bir şehir ve İmparator Duşan’ın payitahtı olan Prizren, zamanla tipik bir doğulu şehir haline geldi. Önemli ticaret yollarının kavşağında olması şehrin ekonomik gelişimini kolaylaştırmaktaydı.

Kaynak:Vikiped-(OTAM, 33/Bahar 2013)  Düzenleyen:Zeynep Işıl Hamziç

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok