Prizren Birliği ve Binası :Tarih'deki Önemi » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Prizren Birliği ve Binası :Tarih’deki Önemi

Bu haber 28 Mart 2017 - 11:43 'de eklendi ve 114 views kez görüntülendi.

 

Nail Pinduk  (Kosova-Prizen)

Prizren Birliği veya eski adıyla Prizren İttihat Cemiyeti, (Arnavutça: Lidhja e Prizrenit)  

1 Temmuz 1878’de Osmanlı İmparatorluğu’nun Kosova Vilayeti’nin Prizren şehrinde kurulan ilk milliyetçi Arnavut örgütüdür.

Arnavut Ulusunun Haklarını Savunma Birliği ve Arnavut Birliği olarak da bilinir, Başlangıçta Osmanlı idaresinin desteklediği birlik, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun parçası olan bugünkü Arnavutluk ve civarının 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nı izleyen Berlin Kongresi’nce parçalanarak bazı bölgelerinin Karadağ, Sırbistan ve Yunanistan’a verilmesine engel olmaya çalıştı.Ancak kongreye yaptığı başvurulardan bir sonuç alamayınca Karadağ’ın, Arnavutluk’un kuzey bölgesini kendi topraklarına katmasını engellemek için Şubat 1879 ve Nisan 1880’de askeri güç kullandı.

1881’de ise Yunanistan’ın elde ettiği bölgenin sınırlarının daraltılması için baskı yaptı. Birlik, Kasım 1880’de Ülgün (Ulcinj, Dulcigno) bölgesini Karadağ’a bırakmak zorunda kaldı. Mayıs 1881’de birliğin siyasi özerklik isteklerinden hoşnut olmayan Osmanlı hükümetinin bölgeye gönderdiği ordu tarafından ortadan kaldırıldı.

Prizren Birliği’nin Mühürü

Yenilgiyle sonuçlanmasına karşın, birliğin 1878-81 arasındaki etkinlikleri bölgede gerçek bir milliyetçi hareketin var olduğunu göstermekle kalmadı, aynı zamanda Arnavutluk’un 1912’de bağımsızlığını ilan etmesiyle sonuçlanan hareketi hızlandırdı.

Prizren Birliği, Arnavut tarihinde bir birleşik Arnavut bölgesinin kurulması için ilk ciddi girişim olarak bilinir.

Bu tarihi Müzeyi 27 Mart 1999 yılında,Nato savaş uçakları Yugoslavyayı bombalamaya başladığında,Sırplar aynı anda bu Tarihi Müzeyi yerle bir eti,ve savaştan sonra yeniden inşa edildi.

Tarihi Müzeyi Sırpların yerle bir etmesinden sonra  yeniden inşa edilmiş son durumu.

Boşnak Medya

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok