Prijedor Katliamı'nın Simgesi Beyaz Kurdeleler » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Prijedor Katliamı’nın Simgesi Beyaz Kurdeleler

Bu haber 31 Mayıs 2016 - 11:31 'de eklendi ve 479 views kez görüntülendi.

 

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

BOSNA DA KATLİAMIN SİMGESİ BEYAZ KURDELELER

Sırplar 23 Mayıs’ta da Boşnak köylerini ateş altına aldılar. 102’si çocuk ve 266’sı kadın olmak üzere, 3 bin 173 sivil acımasızca öldürüldü. Öldürülenler arasında, 5 yaşında kız çocukları ve 85 yaşında kadınlar yer alıyordu. Hayatta kalabilen erkekler, ertesi gün Omarska Esir Kampı’na götürüldüler.
Bu arada Omarska’ya getirilen Boşnak kadınlara tecavüzler edildi ve bu olay duyulduğunda da kadınlar 20 km.yolu yürüyerek serbest bırakıldı.700 kişi burada kurşuna dizildi;halen 500 kişi kayıp…

1992-95 Bosna savaşı öncesin de  Prijedor şehri , 120 bin nüfusa sahipti. Mart 1992’de Gizli Polis Teşkilatı UDBA’nın başına getirilen Simo Drljaca, bir ayda 13 polis karakolundaki bin 775 Sırp’ı silahlandırdı.
29 Nisan gecesi Sırplar, tüm Prijedor’u ele geçirdiler. Sırp yönetimi, Mayıs 1992’de yerel radyolara verdiği ilanlarla, Sırp olmayanların evlerinin pencerelerine beyaz bayrak ya da çarşaf, evden çıkarken ise kollarına beyaz kurdele bağlamalarını emretti. Binlerce Boşnak, esir kamplarına götürülerek, soykırım, işkence, dayak, ırza geçme ve cinsel tacize maruz bırakıldı. Yaklaşık 30 bin Priyedorlu, Omarska, Keraterm, Kozarac, Trnopolje ve Manjaça Esir Kampları’na götürüldü. Birçoğu da sürgün edildi.

 Boşnaklar beyaz kurdele kampanyası başlattı. Her yıl 31 mayıs günü herkes kolunda beyaz kurdele takılı olarak sokaklarda yürümektedir..

2013 yılında Priyedor’un Sırp Belediye Başkanı Marko Paviç, “şehrin saygınlığına zarar vereceği” gerekçe göstererek; açık alanlarda anma programı düzenlenmesini ve “soykırım” “Genocid” kelimesinin kullanılmasını yasakladı.
Ancak;tüm yasaklara rağmen bu anma programları yapılmaktadır. Priyedor şehri ve bu şehre 20 kilometre mesafedeki Omarska maden ocağı, Srebrenica’daki soykırımdan sonra belki de Bosna Savaşı sırasında en büyük felaketlerin yaşandığı yerlerden biriydi. Rabbim yaşanan o acıları bir daha yaşatmasın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok