Nedir Bu Bosna Köyü'nün Çilesi? » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Nedir Bu Bosna Köyü’nün Çilesi?

Bu haber 25 Mart 2015 - 23:59 'de eklendi ve 69 views kez görüntülendi.

Bulgar Taşkın Esareti Yaşayan Bosna Köyü

Bulgaristan ve Trakya‘daki yağışlar sonrasında Arda, Meriç ve Tunca nehirleri hemen hemen her yıl taşıyor. Bunun sonucunda nehir yatağına yakın alanlar su altında kalıyor.Edirne ile Karaağaç Mahallesi arasında bağlantı kesiliyor.
24 Mart 2015 Salı 00:58

 Nehrin karşı kıyısında bulunan Karaağaç Mahallesi sakinleri günlerce taşkın esareti yaşıyor. Ancak taşkın esaretini Karaağaç Mahallesi’nden daha fazla yaşayan yerlerden birisi de merkeze bağlı Bosna köyü.Edirne‘de merkez Kirişhane mevkiinde birleşen nehirler Bosna köyü arazilerini sular altında bırakıyor.Arazilerle birlikte köye ulaşımın sağlandığı yollar da taşkın suları altında kalıyor.
Bu nedenle köylüler her yıl taşkın döneminde günlerce mağdur oluyor.

Bosna köylüleri her yıl karşılaştıkları bu sıkıntıyı bu yıl üç kez yaşadı.
Üç ay içerisinde üçüncü kez taşan nehirler Bosna köyün sakinlerine zor günler geçirtiyor. Şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan köyün yolları su altında kalması nedeniyle köylüler askeri yasak bölgede bulunan toprak seddeyi kullanmak zorunda kalıyor. Ancak toprak seddin üstünün uygun olmaması nedeniyle hayati tehlike atlatan köylülere, bölgede konuşlu bulunan askerler de zorluk çıkartıyor.

Taşkın esaretlerinin sona ermesini isteyen köylüler, su altında kalan yolun üstünde eylem yaptı. Yaşadıkları sorunları dile getiren Bosna Köyü Muhtarı Recai Kararmışbuga, bu yıl üçüncü kez uğradıkları su baskınına uğradıklarını belirterek ulaşımın anlamında ciddi sorunlar yaşadıklarını belirtti. Tarım, ekili arazilerinin sular altında kaldığını anlatan Kararmışbuga, ektikleri ürünlerin hepsinin bozulduğunu kaydetti

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok