NATO, Bosna Hersek'in Üyelik sürecini başlatmaya hazır » Boşnak Medya
SON DAKİKA

NATO, Bosna Hersek’in Üyelik sürecini başlatmaya hazır

Bu haber 04 Şubat 2017 - 13:00 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.

 

Zeynep Işıl Hamziç. Öncelikle NATO nedir dediğimizde ; Uluslararası askeri ittifak örgütü olarak bilinen ve 28 ülkenin içinde bulunduğu 1949 yılında imzalanmış bir antlaşma diğer adıyla Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür.Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg  Bosna Hersek ziyaretinde Bosna Hersek’in Üyelik Eylem Planı (MAP) sürecini başlatmaya hazır olduğunu söyledi.

Stoltenberg, Bosna Hersek Üçlü Devlet Bşk Konseyi üyeleri ile bir araya geldikten sonra basın toplantısı gerçekleştirdi. Stoltenberg, yaklaşık 20 yıldır Balkanlar’da güvenliğin sağlanmasına yardımcı olan Nato’nun, Bosna Hersek ile işbirliğine büyük önem verdiğini ifade etti.

Bosna Hersek’in de hem Balkanlar’da hem de Afganistan’daki NATO misyonuna birçok yoldan destek verdiğini kaydeden Stoltenberg sözlerini şöyle sürdürdü; “Bosna Hersek,NATO üyeliğine aday konumunda bir ülkedir dedi.

NATO, tüm taşınmaz askeri mülklerinin devlet tarafından kaydının sağlanması halinde bu ülkenin Üyelik Eylem Planı’nı (MAP) aktive etmeye hazırdır.Bosna Hersek ‘in, NATO’ya üyelik yolunda gösterdiği kararlılık ve kaydettiği mesafe memnuniyet verici. Lakin sizleri daha da fazlasını yapmaya ve daha cesur reformlara imza atmaya çağırıyorum. Sıkı çalışma ve devamlı gayretlerinizle Bosna Hersek , NATO ve Avrupa Birliğine’ne daha da yakın hale gelecektir.”

İVANİÇ: “Askeri mülklerin kayıt süreci yavaş ilerliyor”

Bosna Hersek Devlet Bşk Konseyi Başkanı Mladen İvaniç ise siyasi uzlaşı olmaması nedeniyle taşınmaz askeri mülklerin kayıt sürecinin beklenenden daha yavaş ilerlediğini söyledi. Gazetecilerin Bosna Hersek’te siyasetçiler arasında NATO’ya üyelik konusunda görüş birliği olup olmadığına ilişkin sorusuna karşılık İvaniç, bu konuyu tartışmak için erken olduğunu, Nato nezdinde ülkenin MAP sürecinin dahi henüz başlatılmamış olduğunu söyledi.

KAYNAK:Haberler.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok