Matrak Oyununu İlk Bulan Minyatürcü Boşnak " Nasuh Bosnavi" Tanıyalım » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Matrak Oyununu İlk Bulan Minyatürcü Boşnak ” Nasuh Bosnavi” Tanıyalım

Bu haber 21 Mayıs 2018 - 14:49 'de eklendi ve 93 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Osmanlı İmparatorluğunun Leonarda da Vinci’si,  Matrakçı Nasuh Efendi’dir!”

Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el-Bosnavî veya kısaca Matrakçı Nasuh, Boşnak asıllı Osmanlı minyatürcü, hattat, tarihçi,Silahşör, matematikçi ve matrakçı. Kendisinin bulduğu matrak oyun nedeni ile Matrakçı kimi kaynaklarda ise iyi bir silahşör olmasından dolayı da Silahşör sanları ile anılmaktadır.

Mısırda ki silahşörlerin kendisini yenememesinden dolayı itiraf edilen arapça kaynaklarda mevcud’tur.Matemetik ve Tarih üzerine de kitaplar yazmıştır.Özellikle geometri ve matematik alanında önemli bir bilim adamıydı.Uzunluk ölçülerini gösteren cetveller hazırlamış ve bu konuda kendisinden sonra gelenlere önder olmuştur.
 
Minyatürde Bir Zirve

Onu bugüne taşıyan asıl yönü ise minyatür sanatındaki yeridir. Minyatürcülüğün yanı sıra divanı yazıda usta bir hattattı.Yapıtları başta Topkapı Saray’ı müzesi kütüphanesi ve Süleymaniye kütüphanesi olmak üzere çeşitli kitaplıklarda yer almakta.
 
1534 yılında Kanuni Sultan Süleyman ile çıktığı İran seferine katılan Matrakçı Nasuh İstanbul’dan Tebriz’e,oradan Bağdat’a ve Bağdat’tan yine Tebriz üzerinden İstanbul’a kadar konulup göçülen Menzillerin Minyatürlerini hazırlamıştır.
 
Türlü mızrap oyunlarında üstünlüğü nedeni ile Osmanlı döneminde Üstad ve Reis olarak tanınması için 1530 yılında Kanuni Sultan Süleymen tarafından verilmiş bir “Berat’ı ” da bulunmaktadır.
 
Ölüm tarihi bilinmeyen “Matrakçı Bosnavi Nasuh” 1480 ‘de Saraybosna Visoko’da doğmuştur.Ölüm tarihi: 1564 Yazdığı Kitaplar: Tarih-i Sultan Bayezid: Sultan II. Bayezid tarihi.
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok