Makedonya’da Hükümet Kuruluyor! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Makedonya’da Hükümet Kuruluyor!

Bu haber 17 Mayıs 2017 - 15:26 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç. Dün Arnavut Haber’in farkını ortaya koyarak duyurduğu haber; Bugün Cbşk. İvanov’un görevi SDSM lideri Zaev’e vermesiyle kesinlik kazandı.

Makedonya seçim sonrası beş aylık belirsizlik döneminden sonra hükümete kavuşuyor. Cumhurbaşkanı İvanov bugün öğlen saatlerinde SDSM lideri Zaev’e hükümeti kurma görevini verdi. Daha önce SDSM koalisyonu ve Arnavut partiler meclis çoğunluğunu sağladıklarına dair deklarasyon yayınlamıştı. Bu sebeple hükümetin kurulup güvenoyu almasında bir sorun yaşanmayacağı tahmin ediliyor.

Bekleyen sorunlar,

Makedon 11 yıllık VMRO iktidarında kutuplaşmanın yanı sıra ağır ekonomik sorunlara da girdi. Balkanlar da işsizliğin en yüksek olduğu ülke olan Makedonya VMRO yönetiminin keyfi idaresi ve kamu kaynaklarını hesapsız kullanması yüzünden ağır işsizlik ve ekonomik durgunluk yaşıyor.

VMRO’nun Makedonya ile Yunanistan’nın yaşadığı ülke adı tanınma sorununu çözememesi ülkenin AB yolunda ilerlemesini de geciktirdi. SDSM lideri Zaev ve koalisyon ortaklarını bu sorunlarla uğraşacağı ciddi bir gündem bekliyor. Tüm ağır gündeme rağmen kurulan hükümet ile içerideki etnik kutuplaşma da tansiyonun düşmesi bekleniyor. Zaev’in daha önce deklare ettiği isim sorunu ile ilgili çözüm yolu ve Arnavutça dilinin Makedonca ile eşit satüde resmi dil olması ve devlette şeffaflık, yatırımların kolaylaşması gibi tahüdleri yerine getirmesi durumunda ülkede ekonomik ve sosyal iyileşmenin orta dönemde sağlanması beklenmekte.

Parlamento Baskını, Kumanova saldırısı, yolsuzluk iddaları ile ilgili yargı süreçlerininde başlaması sorumluların yargı önüne çıkması da beklenmekte.

Kaynak:   www.arnavuthaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok