KPSS ADAYLARINA BİLGE KRAL KİMDİR SORULDU » Boşnak Medya
SON DAKİKA

KPSS ADAYLARINA BİLGE KRAL KİMDİR SORULDU

Bu haber 21 Mayıs 2017 - 21:15 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

Volkan Kaya – Manisa

2017 KPSS Genel Yetenek Genel Kültür sınavında adaylara ‘Bilge Lider Kimdir?’ sorusu soruldu. Kamu personeli olmak için binlerce aday bugün yapılan KPSS sınavında;

Bilge Lider ve Bilge Kral Adıyla Anılan Aliya İzetbegoviç Kimdir?

‘Bilge Lider Kimdir?’ sorunun cevabı Aliya İzetbegoviç. Alija Izetbegoviç 1925’te Bosna Hersek de doğdu.II. Dünya Savaşı sırasında Hırvat ve Sırp çetelerine karşı Boşnakların varlığını korumasında önemli rol oynayan, “Genç Müslümanlar
Teşkilatı”na üye oldu. Savaş sırasında kurulan Bağımsız Hırvat Devleti’nin işgali altındaki Saraybosna’da liseyi bitirdi.

Savaş sonunda “Genç Müslümanlar Teşkilatı”na üye ve Tito’ya muhalif olmaktan 1946’da tutuklanarak uzun süre cezaevinde hapis yattı. İzetbegoviç’in, Yugoslavya ve İslam dünyasında birçok dergi ve gazetede yazıları yayınlandı. Yazdığı kitapları yüzünden hapse mahkum edildi. 1989’da ilan edilen genel af sonucunda özgürlüğüne kavuştu. Kendisi Hukuk eğitimi almıştır Mart 1990’da kurduğu “Demokratik Hareket Partisi”nin ilk başkanı seçilen İzetbegoviç, 1990 seçimlerinde Bosna-Hersek’in ilk devlet başkanı seçildi ve bu görevi 2000 yılındaki üçlü devlet başkanlığı dönemine kadar sürdürdü.

İzetbegoviç, 1992-1995 Bosna Savaşı ve sonrasında Bosna-Hersek’in bağımsızlığını kazanmasında büyük bir rol üstlendi. 19 Ekim 2003’te Saraybosna’da vefat etti.”

BOŞNAK MEDYA

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok