Kosovaya Gitmek için 5 Neden... » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Kosovaya Gitmek için 5 Neden…

Bu haber 22 Haziran 2017 - 19:56 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

Balkanların incisi Kosova hem uygun fiyatları, hem de tarihi dokusu ve zengin mutfağıyla Türkleri bekliyor.

Kosova’ya gitmek için 5 neden

Ramazan Bayramı tatili 3 gün olduğu için yolculuk süresinin az olduğu ve kısa sürede gezilebilecek yerler tercih ediliyor. Kosova’ya yaklaşık 1 buçuk saatlik uçak yolculuğuyla ulaşabilir, Priştine Havaalanı’na inip hemen şehir turuna başlayabilirsiniz. Tarihi kent Prizren’in ise Priştine’den uzaklığı araba ile sadece 1 saat.

Türk izlerinin en yoğun hissedildiği Balkan şehirlerinin başında gelen Prizren’de tuzlu kaymakla servis edilen meşhur köftelerin, kuru etin, pljeskavica denen oldukça büyük bir halde servis edilen az maydonoz, biber çekirdeği, az soğan, bol et ile yapılan köftenin tadına bakabilir, hemen her adımda Osmanlı eserlerini görme imkanı bulabilirsiniz. Sinan Paşa Camii, Taş Köprü, yanmış Sırp evleri ve Şadırvan’ı görerek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

590 metrelik Prizren Kalesi’ne tırmanabilir, kentin ortasından akan derenin etrafında sıralanmış evleri, kilise ve camileri fotoğraflayabilirsiniz. Derenin iki tarafını birbirine bağlayan taş köprülere kilit asabilirsiniz.

Kosovalıların kendi yaşadıkları zorlu süreçlerin temsilcisi olarak gördükleri, gözlemeyi andıran ancak tam 4 saatte pişen fliyayı tadabilirsiniz. Malzeme miktarı oldukça az olmasına rağmen pişirilmesi oldukça zahmetli olan fliya, alışılmış pişirme tekniklerinin aksine, alttan yanan bir ateşle değil, pişirildiği tepsinin üstüne kapatılan çanak anten boyutlarında bir sacın verdiği ateşle pişiriliyor.

Kosova’yı çevreleyen doğal güzelliklerle yeşilin her tonunu görebilir, tüm kışın stresini atabilirsiniz. Bol oksijen iştahınızı açacağı için Elbasan Tava, Paşa Köftesi, Tespişte Tatlısı gibi Kosova lezzetleriyle kendinize ziyafet çekebilirsiniz

kosovaport

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok