KOSOVA'NIN TANINMASI DURUMUNDA ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

KOSOVA’NIN TANINMASI DURUMUNDA !

Bu haber 07 Haziran 2017 - 3:36 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

NAİL PİNDUK  KOSOVA -PRİZREN

Kosova’nın tanınmasına yönelik Endikasyonlar nelerdir? 

Açılış konuşmasının bir parçası olan Aleksandar Vuciç, “Kosova iç diyalogu” başlatma ihtiyacını dile getiren konuşması büyük ilgi gördü. Spannung zwischen  ve Kosova (resim ittifakı / AP Resmi / D. Vojinovic) Birçoğu için “Kosova iç diyalogu” sözü, uzun süreli müzakerelere hazırlık gibi geldi ancak aynı zamanda Kosova’nın bağımsızlığını tanımak için yerli halkın hazırlığını görmek isteyenler de var.

Son beş yıldır her yönden diyalogdan kaçınılması gereken, yetkililer tarafından diyalog çağrısı yapılmaması belirli şüpheler uyandırdı. Sırbistan’ın yeni cumhurbaşkanı aniden iç diyalog ile ilgilenmeye başladı ve bu tam olarak Kosova’nın isteğimi? DW “nin Uluslararası Politika ve Ekonomi Enstitüsü’nden Vladimir Trapara,” Şu anda sadece bu çağrı yapan ve bu diyaloğa benzeyecek spesifik motifler üzerinde spekülasyon yapabiliriz “diyor. “Ancak, ilk bakışta, Kosova’daki durumun oldukça sıkılaştırıldığını ve önümüzdeki dönemde Sırbistan için bir meydan okuma ve diğer taraftan ise vatansever muhalefet tarafından Vucic’e saldırı düzenleneceğini iddia edebiliriz.

Brüksel Antlaşması bu iki durum birleştiğinde, Vučić’in Sırbistan’ın gelecekte Kosova’ya geleceği her şey için sorumluluk paylaşmak istediğini varsayabiliriz. ” DW adına Avrupa İşleri Enstitüsü Müdürü Naim Leo Besir “Son beş yıldır önemli devlet meseleleri hakkında diyalog kurduk ve karar verme tek taraflıydı” diyor. “Şimdi, bu diyaloğun gelip gelmediğini ya da Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerin herhangi bir vizyonunun olup olmayacağını bilmiyoruz, şimdi ülkenin toprak bütünlüğünü tartışmak için herhangi bir hükümet planımız yok.

Ve diyalog çağrısının, arka kapı Anayasasının önsözünün potansiyel sınır dışı edilmesinin bir göstergesi olup olmayacağını da bilmiyoruz “dedi. Hedef  nedir Kosova üzerinde bir pozisyon mu var? Naim Leo Besir, Sırbistan cumhurbaşkanının Priştine ile diyaloğun sürdürülmesinin daha geniş bir desteğe ihtiyacı olduğunu belirttiğini tüm çalışmalar, vatandaşların yüzde 85’inden fazlasının Kosova için herhangi bir bağımsızlık biçimini desteklemediğini gösteriyor. “Bazı analistler, bu tutumun iyi bir medya kampanyasını değiştirebileceğini ve bunun kampanyanın başlangıcı olduğunu düşünüyorum, bu yüzden bu diyalogun gerçekleşmeyeceğini ve İngilizce’ye çevrilmek üzere hizmet eden ve bir sahte ifadenin İngilizce’ye çevrilmesini gönderdiğini düşünüyorum

Bu ülkelerdeki siyasal kamuoyunu yerleştirebilmek için Avrupa Birliği ülkelerinin başkentleri.Bu çağrı dürüst ve ben hepsinin bir diyalog olmasını, ancak potansiyel katılımcıları değil diyeyim diyaloğu sistem üzerinde bir çözüm öneriyor ya da bırakın o. ” Önsöz çok zorunlu değil Vladimir Trapara, Batı’nın, Anayasanın önsözünden Kosova ve Metohija’ya atıf yapmasını ısrarla savunduğundan içtenlikle şüphe ediyor: “Önsözdeki bu şey daha törensel bir şey; zira burada yer alan durumla veya belirli politikalarla mutlaka ilgisi yoktur” Sırbistan’ı yönetti Sırbistan Anayasa’nın önsözünü tek tek başlatmış olsa da, Kosova’yı tanıdığı anlamına gelmiyor ve şu anda liderlik yapan siyasetten vazgeçmelidir Bu nedenle diyalog çağrısının bunun sebep olduğunu düşünmüyorum Anayasa değişikliği konusu birçok nedenle önemlidir ve Kosova ile hiçbir ilgisi yoktur. ” Naim Leo Besir, Anayasa’nın önsözü yasal olarak bağlayıcı nitelikte olmadığını ve bu nedenle kamuoyunda yanlış anlamanın bulunduğunu belirtti.

“Anayasa sadece insan hakları söz konusu olduğunda doğrudan geçerlidir ve Anayasa’nın diğer tüm kısımları mevzuat ile uygulanır.Anayustaki birinin bölgenin bir kısmının Sırbistan’ın bir parçası olduğuna vurgu yapılması gerektiğini belirttiği açıklamada,” Anayasa, Gerçek şu ki soru şu ki bu metin ne gerçekliği yansıtmıyor Belgrad parlamentosu gerçeğini yansıtacak bir anayasa isteyip istemediğimizi görmemiz gerekiyor mu yoksa Kosova ile ilgili kararsız politikaya devam edeceğiz mi? ” Vu d ve ht em ile birlikte çalıştıklarında? Böyle bir testte diyalog ruhu şu an yeni hükümette başbakan ve bakanlar hakkında mevcut istişareleri Aleksandar Vuciç ile görüşecek olursa, iktidar koalisyonu üyesi olmadıkça neredeyse hiç kimse konuşmak istemediği açıktır Vucic ile. Bu, Aleksandar Vuciç’in Kosova konusundaki iç diyaloga kimin liderlik edecek sorusunu gündeme getiriyor? Vladimir Trapara, bunun bir çok faktöre bağlı olacağını tahmin ediyor: “Birincisi, diyalog için resmi bir davetiye göndermek istediğinde ve diğer siyasi aktörlerin kendileri için uygun olduğu an olup olmadığı.Söz konusu diyalogun içeriği, ülkedeki birçok siyasi durum ve ne diyaloğun içeriğinin yanı sıra bu görüşmelerin biçimine de bağlı olacak ve bu otoritelerin ve muhalefetin gergin ilişkileri ne kadar geride kalacak. Muhalefetin üyeleri muhalefetin bir tür meselesi olarak kabul edileceği üzere, Vucic’i herhangi bir şekilde reddetmek zorunda kalmaları muhtemeldir. “Naim Leo Besir, Sırp Parlamentosu’ndaki Aleksandar Vuciç’in Kosova konusunda Boris Tadiç’inkinden daha iyi bir konumda olduğunu tahmin ediyor:” Bence Sırbistan Demokrat Partisi ve Dveri’nin geldiği zaman Kosova ile ilişkilere muhalefet etmeyecekler.Öte yandan, Belgrad’daki seçimleri bekliyoruz ve bu nedenle bu diyalogun işbirliği yaparken ve Sırp İlerleme Partisi’yle kimin yakın olmadığı böyle bir siyasi ortamda imkansız olacağını düşünüyorum.

BOŞNAK MEDYA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok