Kosova'da Türklerin Genel Sorunları Halen Çözümden Uzak » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Kosova’da Türklerin Genel Sorunları Halen Çözümden Uzak

Bu haber 22 Nisan 2017 - 11:32 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.

Nail Pinduk Kosova -Prizen

23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı nedeniyle Başbakanlık Topluluklar Ofisi,  Başbakanlıkta törenli bir toplantı kapsamında “Kosova Siyaseti ve Kosova Türk Topluluğu” konulu bir panel düzenledi.

Toplantıya Başbakan Isa Mustafa,   Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar,  bazı bakan yardımcıları,  KDTP milletvekilleri Fikrim Damka ve Müfera Şinik, Türk dernekleri temsilcileri, AGİT Büyükelçisi Jan Braathu,  yabancı ülkeler ve Büyükelçilikler ile ülkemizdeki uluslararası örgütlerin temsilcileri katıldı.

Kosova Türklerinin 23 Nisan Milli Bayramı’nı kutladıktan sonra Başbakan Isa Mustafa, yaptığı konuşmada Kosova toplumuna tamamen entegre olmuş ve ülkemizin kurucu unsurunu teşkil eden Türk topluluğunun her alanda kaydettiği başarılardan herkesin gurur duyduğunu ifade etti. Türk topluluğunun topluma başarılı bir şekilde entegre olmasının diğer ülkelere bir örneği teşkil etmesi gereğini savunan Mustafa; zengin geçmiş ve kültür,  gelenek ve görenekler mirasa sahip Kosova Türk topluluğunun Kosova’ya her çeşit yardımı esirgemeyen Türkiye ile Kosova arasında güçlü bağların kurulmasında köprü rolü oynadığını söyledi. Başbakan Mustafa ayrıca Kosova Türk topluluğunun karşılaştığı her tür sorunun üstesinden gelinmesi için Hükümet olarak yardım sunmaya da hazır olduklarını açıkladı.

Kamu Yönetim Bakanı ve KDTP Başkanı Mahir Yağcılar yaptığı konuşmada Kosova toplumuna Türk topluluğunun en iyi bir şekilde entegre olduğunu ve bu nedenle tüm devlet ve kamu kurum ile kuruluşlarda temsil edilen Türk topluluğunun bunu hak ettiğini söyledi. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarda Türk topluluğunun daha fazla temsil edilmesi gereğini ortaya koyan Yağcılar, yasalarla öngörülen bazı hakların yerine getirilmesinde halen sıkıntıların yaşandığını ve özellikle de Türk dilinin resmiyetine Türklerin yaşadıkları yerlerde çoğu kez saygı gösterilmediğini kaydetti. Türk mensuplarının istihdamına,  kültür merkezlerinin açılmasına gerekli önemin verilmesini talep eden Bakan Mahir Yağcılar, Türkiye ile Kosova arasında güçlü ilişkilerin kurulmasına Türk topluluğunun büyük katkıda bulunmasından ve Türkiye’nin her açıdan Kosova’ya büyük destek ve yardım sunmasından memnuniyetini ifade etti.

Topluluklar Bakanlığı adına toplantıda bir konuşma yapan Topluluklar Bakan Yardımcısı Çaush Balaj, Türk topluluğun  dönüşümün her safhasında büyük katkılar sunmasından Bakanlığın minnettarlığını dile getirdi. Çaush Balaj,  ülkede, barış,  huzur,  tolerans ve topluluklar arasında karşılıklı saygının artması için Türk topluluğunun katkılarının takdire şayan olduğunu ileri sürdü.

KDTP Milletvekili Müfera Şinik,  Başbakanlık Topluluklar Ofisi tarafından her yıl bu tür törenli toplantı kapsamındaki panellerde iyi dileklerde bulunulması dışında Türk topluluğunun günümüzde de karşılaştığı sorunların masaya yatırılmasına rağmen,  maalesef özellikle eğitim,  kültür ve istihdam alanında halen büyük sorunların mevcut olduğuna vurgu yaptı. Şinik, çoğunluk öğrenciler ve öğretmenler her çeşit kitap,araç ve gereçlere sahip olurken Türk öğrencilerin kitap dışında başka yardımcı kitap,iş defteri araç ve gereçlerden mahrum bırakıldığını söyledi. İstihdam alanında yasalara göre toplulukların % 10 oranında temsil edilmesinin mecbur olmasına karşın bunun pratikte pek fazla uygulanmadığını Şinik,  misal vererek  2-3 kelime Türkçe bilenlerin Türk topluluğu mensubu gibi gösterilip işe alındıklarını söyledi. Özellikle de Türkler tarafından değişik sebeplerden boşalan iş yerlerinin tekrar Türkler tarafından doldurulmasını talep eden Müfera Şinik, Prizren’de son dönemde farklı sebeplerden dolayı Türklerin çalıştığı 18 iş yeri için hiçbir Türkün alınmadığını bildirdi.

Türk topluluğunun günümüzde de birçok alanda yüz yüze geldiği sorunları masaya yatıran ve bu sorunların artık vaatler gibi değil somut olarak çözüm bulmasını talep eden milletvekili Fikrim Damka, bu tür panelin sorunların çözümüne yardımcı olmadığına göre formatının da değiştirilmesi gereğini ortaya koydu. Hükümet’in topluluklara sağladığı bütçe ve fonlardan Türklerin gerektiği gibi faydalanamadıklarına dikkat çeken Damka, topluluklara ayrılan bütçelerin daha adil paylaşımının sağlanmasını talep etti. Topluluk olarak sadece Sırpların görüldüğünü kaydeden Damka, istihdam konusunda topluluklar ofisleri ve kuruluşlarda hiçbir Türkün olmamasına bir türlü anlam veremediğini vurguladı.

Türk kültür dernekleri adına konuşmada bulunan ressam Ethem Baymak,  Kosovalı Türklerin dış ülkelerde Kosova’yı temsil ettiklerine göre Türk kültür derneklerinin karşılaştıkları sorunların aşılabilmesi için yardım edilmesi gereğini dile getirdi.

Sağlık çalışanları adına konuşan Eran Soytari de bu alanda sağlık işçilerinin sorunlarına değinerek bazı çözüm önerileri ortaya koydu.

Kosova Haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok