KOSOVA’DA İLK İFTAR COŞKUSU » Boşnak Medya
SON DAKİKA

KOSOVA’DA İLK İFTAR COŞKUSU

Bu haber 28 Mayıs 2017 - 20:26 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

NAİL PİNDUK  KOSOVA -PRİZREN

Kosova’da ilk oruçlar büyük bir heyecanla açıldı. ilk iftar coşkusunu yaşayan Kosovalılar Ramazan ayına merhaba dedi. Vatandaşların bir çoğu orucunu İstanbul “Eyüp Sultan” Vakfı tarafından Priştine’nin merkezinde kurulan dev iftar çadırında açmayı tercih etti. Kosova’da savaş sonrası dönemde Türkiye’nin hayırsever vakıfları sayesinde gelenek halini alan iftar çadırı bu yıl da oruç tutan vatandaşlarla dolup taştı. İlk iftar keyfini yaşamak için bir araya gelen Kosovalı Türk, Arnavut ve Boşnak, hep birlikte orucunu açtı.

Kuran’ı Kerim tilaveti ve ezanın okunmasının ardından iftar çadırını dolduran 2 bin kadar vatandaş hep birlikte iftarlarını açtı. İftarını çadırda açan Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da, bütün Ramazan boyunca Kosovalı dostlarla Ramazan sofralarında bir araya geleceklerini ve dostlukları, dayanışmayı pekiştireceklerini belirtti. Bunun yanı sıra bu ayın sosyal yardımlaşma, dayanışma ve geleneklerin en güzel örneklerinin sergilendiği ay olduğunu hatırlatan Büyükelçi Kılıç, “ bu bakımdan belediyelerimiz olsun, derneklerimiz olsun, Türkiye’den vakıflarımız olsun onlar da buraya gelerek bu dayanışma geleneğimizin en en güzel örneklerini sergiliyorlar. Bu sofralarda biz aşımızı , suyumuzu paylaşıyoruz hep birlikte. Çok güzel bir dostluk sergiliyoruz. Onun ötesinde buradan tüm dünyaya aslında Ramazan’ın o manevi olgunluğunu yansıtıyoruz. O kardeşlik, dostluk mesajlarını buradan veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Eyüp Sultan Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Balkanlar Koordinatörü İskender Yanovalı da Eyüp Sultan Vakfı olarak 10 yıldır Kosova’nın değişik bölgelerinde 3 bölgede çadır kurduklarını anımsatarak, “ekmeğimizi buradaki kardeşlerimizle paylaşmamızdan ötürü biz çok mutlu oluyoruz” dedi. Ramazan’ın ilk 2 günü boyunca iftarlar Türksat tarafından verilecek. Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, “Türksat olarak Kosova’ki kardeşlerimizle ekmeğimizi paylaşmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. 11 Ayın Sultanı olan bu ayda maneviyatımızın çok yükseldiği günlerde, paylaşmanın bir kat daha önemli olduğunu düşünüyoruz.

Yaklaşık 8 senedir Türksat olarak biz ekmeğimizi Kosovalı kardeşlerimizle paylaşmaktan gurur duyuyoruz” diye belirtti. Geçen yıllar olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gören iftar yemeğinde, Ramazan ayının en önemli özellikleri olan kardeşlik, dostluk, yardımlaşma, dayanışma gibi insani duyguların pekiştiği tablo gözler önüne serildi. Güzel bir iftar açacaklarını belirten ve Türkiye’den Kosova’ya tatil için gelen Coşkun Aktürk, “bayağı bir heyecan var. Burada Türk var, Kosovalı var, Arnavut var, her milleten insanlarını görüp aynı sofrada iftar açmak çok güzel bir duygu” dedi. Remzi Selami, iftar yemeğini tertipleyenlere teşekkür ederek, Ramazan’da bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. “İstanbul Eyüp Sultan Vakfı’na” kurduğu iftar çadırı nedeniyle minnettar olduklarını kaydeden Saniye Haziri, Ramazan’ın hayırlara vesile olmasını diledi. Gecede, 15 Temmuz şehitleri de anılarak, dualar okundu.

Kaynak: kosovaport

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok