KOSOVA ORDUSU KURULDU VE FRANSA, KOSOVA ORDUSUNU TANIDI » Boşnak Medya
SON DAKİKA

KOSOVA ORDUSU KURULDU VE FRANSA, KOSOVA ORDUSUNU TANIDI

Bu haber 15 Aralık 2018 - 11:53 'de eklendi ve 186 views kez görüntülendi.

.

.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya


Kosova Meclisi’nin, Kosova ordusunun kurulmasını öngören yasa tasarılarının onaylanmasının ardından, ordunun kurulması sonucu devlet töreni düzenlendi. Törende, ordunun barışa hizmet etmek için kurulduğu kaydedildi.

Kosova Ordusu’nun kurulmasına NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) karşı çıkmasına rağmen törende tüm dünyaya, Kosova ordusunun barışa hizmet edeceği mesajı verildi. Kosova Cumhurbaşkanı ve Kosova Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Hashim Thaçi, Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli ve Başbakan Ramush Haradinaj törende askeri üniforma ile hazır bulundu.

“Kosova’nın geleceğine dair daha güçlü kararlar almış olacağız”

Törenin içinde yer alan Kosova bayrağının askerler tarafından tören alanına dikilmesi ve tören alanı dışına alınması gibi askeri programın ardından kürsüye Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi çıktı. Cumhurbaşkanı Thaçi, Kosova siyasi güçlerinden, Kosova ordusunun kurulmasını öngören yasaların onaylanması sürecinde Kosova Meclisi’nde sergilemiş oldukları birlik ve beraberliği gelecekte de aynı kararlılıkla göstermelerini talep etti.


“Beraber daha da güçlü olacağız. Kosova’nın geleceğine dair daha güçlü kararlar almış olacağız” şeklinde konuşan Thaçi, uzun yıllardır hayal ettiklerinin gerçeğe dönüşmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Barışa hizmet edecek olan Kosova ordusunun, din, dil ve etnik mensubiyet gözetmeksizin her Kosovalı’ya güvenlik sağlayacaklarını kaydeden Thaçi, ordunun ülke ve bölgede istikrar unsuru olacağını kaydetti.


Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli de;

törende yaptığı konuşmada, ordunun kurulmasının Kosova halkının yeni bir doğum günü niteliğinde olduğuna işaret ederek, bugünkü tarihin Kosova ordusunun doğum günü olacağını belirtti. Veseli, hiç bir zaman hiç kimseye saldırmadıklarını, başkalarına zarar vererek kendilerini yükseltmeye çalışmadıklarını ve yüreklerinde hiç bir zaman kin ve nefret beslemediklerini kaydederek, “Tek istediğimiz kendimizi savunmaktır, vatanımız, benliğimizi ve hürriyetimizi korumaktır” dedi.

“Kosova ordusundan iyi dost, Kosova ordusundan daha kötü düşman aramayınız”

Başbakan Ramush Haradinaj, Kosova ordusunun, dünyanın hem en genç , hemde en son kurulan ordusu olduğunu hatırlatarak, “Kosova ordusundan iyi dost, Kosova ordusundan daha kötü düşman aramayınız” ifadesini kullandı. Başbakan Haradinaj Kosova’daki tüm insanlar olduğu gibi Kosova’nın güneyinde ve kuzeyinde yaşayan Sırpların da ordu tarafından korunacağını söyledi.Konuşmaların ardından devlet töreni sona erdi.

Kosova ordusu 5 bin aktif ve 3 bin yedek olmak üzere toplam 8 bin askerden oluşacak.

Başbakan Haradinaj ordunun adını açıkladı

Başbakan Ramush Haradinaj, T7 televizyonuna verdiği demecinde kurulacak ordunun, Kosova Güvenlik Gücü’nün ismini miras alacağını açıkladı. 

 “Ordumuzun ismi, Kosova Güvenlik Gücü’dür.” diye belirten Haradinaj, bazı yerlerde ordunun adının Silahlı Kuvvetler veya Güvenlik Güçleri olarak geçtiğine işaret etti.

Kosova’nın uzun zamandır gündeminde olan Kosova Ordusunun kurulması ile ilgili Priştine’de bugün Kosova bayrakları yanı sıra orduyu oluşturmakta destekleyen ülkelerin bayrakları da asıldı.

Caddeye Amerika, Almanya,Türkiye, Büyük Britanya, Fransa ve İtalya bayrakları asıldı. 

KGG’nin orduya dönüştürülmesi sürecinin 7-10 yıl sürmesi bekleniyor. 
 
Geçtiğimiz günlerde Amerika’dan Kosova’ya 24 Humvee askeri araç geldi. Bu araçlar için Kosova Bütçesi’nden 7 milyon Avro harcandı. Amerika Ordusu’ndan KGG’ye  27 Humvee askeri araç bağış yapacağı da duyuruldu.

FRANSA, KOSOVA ORDUSUNU TANIDI

Fransa Cumhuriyeti, Fransızca, Arnavutça ve Sırpça olmak üzere üç dilde yapılan bildiri ile Kosova ordusunu tanıdığını açıkladı. 

Fransa’nın Priştine Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı bildiride,  “Fransa, on yıllık bir geçiş sürecini öngören Kosova Güvenlik Gücü yasalarını kabul edilmesini tanımıştır. Fransa, FSK’nın kuzeyde faaliyet göstermesi kapsamında KFOR ile anlaşmanın yürürlükte kalmasını arzuluyor” ifadelerine yer verildi.

KOSOVA ORDUSUNUN KADIN ASKERLERİ

Savaşın ardından  ordusunu kuran Kosova’da kadın askerler de gurur tablosu oluşturmakta.

Ordunun kurulması nedeni ile düzenlenen törenlerde tüm askerler göz doldururken kadın askerler ayrı bir gurur kaynağı oldular.

Kosova Güvenlik Gücü’nde toplamda 274 kadın asker görev yapıyor.

Kadın askerlerden kimi bando takımında, kimi de özel askeri timde görev yapıyor

Kaynak:IHA Ercan Kasap,Kosovaport

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok