Kosova Okullarına Dağıtılan Haritalarda Türkiye Sınırlarında Kürdistan ve Ermenistan Sınırı İddiası » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Nevesinje Katliamı

Boşnak Tarihi

Kosova Okullarına Dağıtılan Haritalarda Türkiye Sınırlarında Kürdistan ve Ermenistan Sınırı İddiası

Bu haber 01 Ekim 2016 - 18:53 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
 
Kosova’da devlet okullarına gönderilen bazı ders haritalarında Türkiye sınırları içerisinde Kuzey Doğu kısmı Ermenistan, Güney Doğu kısmı da Kürdistan olarak gösterildiği iddia edildi. Yurt dışından Kosova eğitimine destek amaçlı gönderilen ders haritalarında Türkiye Cumhuriyeti’nin Güney Doğu kısmı Kürdistan olarak yer alması, eğitim gören genç kafaların karışmasına neden olmasından korkuluyor.
 
Konuyla ilgili  konuşan Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Prizren Eğitim Müdürlüğü’nde Türkçe Eğitim Sorumlusu Ferdi Kovaç, Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak kitap ve diğer araç ve gereçleri dağıttıklarını ancak Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan haritalarda bu tür bir durumun olmasının söz konusu olmadığını söyledi.
 
“Ancak bazı dış ülkeler ve art niyetli dernek ve kuruluşların bu tür çirkin işlerde bulunarak aleni veya gizli bir şekilde yardımda bulunuyorlar” diyen Kovaç, bunun bilincinde olan öğretmenlerin kullanmalarının hem yasak olduğunu, hem de kendi inisiyatifiyle kullanmadıklarını söyledi. Kovaç: “Ancak bazı art niyetli öğretmenler ek kaynak olarak bu tür haritaları okullarda kullanıyorlarmış. Bu bilgiye biz de yeni ulaştık. Prizren Eğitim Müdürlüğü olarak bunun takipçisi olacağız. Okulları ziyaret edip haritaları tekrar gözden geçireceğiz’  şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok