Kosova Cumhuriyetini Kimler Yönetecek? » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Kosova Cumhuriyetini Kimler Yönetecek?

Bu haber 30 Haziran 2017 - 19:10 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

NAİL PİNDUK    KOSOVA  PRİZREN-Boşnak Medya

Kosova’da 11 Haziran’da düzenlenen erken genel seçimin nihai sonuçları açıklandı. Kosova Merkez Seçim Komisyonu (KQZ) Başkanı Valdeta Daka, düzenlediği basın toplantısında seçime katılım ve partilerin oy oranlarını açıkladı.

KQZ’nin açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Kosova İçin Girişim (NİSMA) öncülüğündeki “PAN” ittifakı oyların yüzde 33,74’ünü alarak 39 milletvekili çıkardı.

“PAN” ittifakını, oyların yüzde 27,49’unu alarak 32 milletvekili çıkaran Kendin Karar Al Hareketi ve yüzde 25,53’ünü alarak 29 milletvekili çıkaran Kosova Demokratik Birliği (LDK), Yeni Kosova İttifakı (AKR) ve Alternatif Partisinden oluşan ittifak izliyor.

Sırp Listesi seçimde yüzde 6,12 oy oranı ile 9 milletvekili çıkarırken, Sırp Liberal Partisi (SLS) yüzde 0,49 ile 1, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) yüzde 1,08 oy oranı ile 2 milletvekilini meclise yolladı. KDTP’den Genel Başkan Mahir Yağcılar ve Müferah Şinik’in milletvekili seçildiği bildirildi. Ülkedeki diğer azınlık grupları ise 120 koltuklu mecliste 8 milletvekili tarafından temsil edilecek.

Resmi olmayan verilere göre, seçime katılım oranı ise yüzde 41,30 oldu. İki ayrı kutlama yapılmıştı 11 Haziran gecesi sandıktan çıkan sonucun büyük ölçüde belli olmasıyla başkent Priştine’de “PAN” ittifakı destekçileri ile yalnız başına girdikleri seçimde önemli bir oy oranı elde eden Kendin Karar Al Hareketinin destekçileri iki ayrı kutlama yapmıştı. “PAN” ittifakının İskender Bey Meydanı’nda düzenlediği kutlamada konuşan AAK Genel Başkanı ve ittifakın başbakan adayı Ramush Haradinaj, bu seçimin Kosova tarihindeki en iyi seçim olduğunu belirterek, “Zaferimiz kutlu olsun.Kosova’da bizi çok fazla işin beklediğini biliyoruz.” demişti. Zahir Pajaziti Meydanı’ndaki kutlamada konuşan Kendin Karar Al Hareketinin başbakan adayı Albin Kurti de “Zafer sizindir. Halk kazandı. Korku üzerine cesaret, umutsuzluk üzerine umut, ihmalsizlik üzerine sevgi kazandı.” ifadelerini kullanmıştı. Kosova’da, mayıs ayı başında muhalefetin talebi üzerine hükümet için mecliste güven oylaması yapılmış, koalisyon hükümetinin ortaklarından Kosova Demokratik Partisinin (PDK) de desteğiyle hükümet düşürülmüş ve meclis feshedilmişti. Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, meclisin feshedilmesinin ardından 11 Haziran’da erken genel seçime gidileceğini açıklamıştı.

Seçimde, 19 siyasi parti, 5 ittifak ve 2 sivil inisiyatiften 971 milletvekili adayı 120 üyeli meclise girebilmek için yarışmıştı.

via: haberler.com

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok